4. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kuidas vältida topeltmaksustamise ohtu?

Topeltmaksustamise vältimise kohta on tulumaksuseaduses eraldi sätted - N 546.

Kui seni sai juriidilise isiku topeltmaksustamist vältida põhiliselt vaid dividendi puhul, siis alates 2009. aastast laieneb tunduvalt maksubaas, mille puhul topeltmaksustamist vältida saab.

Ära jääb ka isikute seotuse nõue (kehtiva tulumaksuseaduse N 50 lg 1.1 p 1 ja 3 on nõutav osalus 15 protsenti).

Maksuvabastus on 1. jaanuarist 2009 kehtima hakkava tulumaksuseaduse N 546 lg 1 märgitud tingimustel (dividend saadud lepinguriigi või Šveitsi Konföderatsiooni residendist ja tulumaksukohustuslasest äriühingult vm välisriigi äriühing on väljamakselt tulumaksu kinni pidanud või selle aluseks olev kasumiosa on tulumaksuga maksustatud) laienenud ka likvideerimisjaotistele. Samuti äriühingu aktsia- või osakapitali või sissemaksete vähendamisel või osaluse tagasiostmisel või tagastamisel saadud väljamakse osale, mis ületab osaluse soetamismaksumust või rahalisi sissemakseid väljamakse tegija omakapitali.

Lisaks eeltoodule on laiendatud võimalust Eestis maksustatavalt tulult tasumisele kuuluvalt tulumaksust maha arvata välisriigis makstud või kinnipeetud tulumaksu (krediidimeetod).

Üldjoontes on krediidimeetod võimalik alati siis, kui vabastusmeetodi tingimused ei ole täidetud. Praegu on krediidimeetod võimalik vaid dividendi või teatud juhtudel ka intresside ja litsentsitasude puhul, alates 2009 on see võimalik olenemata välisriigi tululiigist ja väljamakse tegija residentsusest.

Välisriigis tasutud tulumaks võetakse arvesse vaid siis, kui maksumaksja esitab välisriigi maksuhalduri või maksu kinnipidaja tõendi tulumaksu tasumise kohta.

Autor: Aule Kindsigo

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt