Muudatused ja investeeringu tasuvus

Vaido Põldoja 06. mai 2008, 00:00

Tulevast aastast lisatakse äriühingu maksustatavale kasumile (ehk siis maksustatakse äriühingu tasandil) osaluse vähendamisel, tagasiostmisel, tagastamisel või äriühingu likvideerimisel osaluse omajale tehtavad väljamaksed. Kui seni sai tulumaksu kohaldamisel arvestada lisaks sissemaksele ka osaluse soetusmaksumust, siis edaspidi vaid äriühingu omakapitali tehtud rahalisi ja mitterahalisi sissemakseid.

Need muudatused võivad omada märkimisväärset mõju investeeringu finantstulemile.

Seni võisid näiteks välismaised kinnisvarasektori investorid ehitada investeeringud üles selliselt, et investeeringust väljudes likvideeriti Eestis asuv projektiks loodud äriühing. Sobiva maksulepinguga riigis emaühingu valdusühinguna kasutamisel võis selline struktuur anda maksunduslikult soodsa tulemi.

Kuna TMSi muudatused selliseid struktuure enam kasutada ei võimalda, on investeeringust väljumisel reaalne, et ostja soovib Eesti osaluse soetamise hinda tulumaksu võrra madalamaks kaubelda. Seda isegi juhul, kui Eesti ühingu osaluse võõrandamine ei ole maksustatav, tulenevalt TMSist või kohalduvast maksulepingust. Seega tasuks investoril ja Eesti äriühingul kaaluda, kas tema jaoks on mingeid meetmeid, mida tal tasuks juba nüüd rakendada.

Likvideerimisjaotise maksustamist mõjutavaid restruktureerimisi, nt läbi seniste varade müügi sellele järgneva likvideerimisega on kindlasti võimalik läbi viia. Samas tuleb arvestada, et selliseid meetmeid tuleks rakendada enne TMSi muudatuste jõustumist. Efektiivseks restruktureerimiseks vajaminev aeg on vähemalt 6-7 kuud. Investoritel on tegevuskava läbimõtlemiseks sisuliselt vaid mõni nädal.

Igasuguse restruktureerimise läbiviimisel tuleb silmas pidada, et Eesti maksuhaldur rakendab üpris rangelt majandusliku tõlgendamise põhimõtet, mille kohaselt sõltub maksustamine tegelikust majanduslikult tulemist, mitte aga tehingu vormist. Seega tasub enne toimingute läbiviimist need oma nõustajatega läbi arutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing