5. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ukraina dollarisõltuvus

Inflatsioon Ukrainas kasvab hoogsalt. Märtsiks jõudis see 26%-le aastas ja jätkab tõusmist. Kuigi hinnad tõusevad kogu maailmas, on Ukraina inflatsioon äärmuslik, kaks korda nii suur nagu naabruses asuval Venemaal. Hämmastav on see, et inflatsiooni mahasurumise asemel lisab Ukraina keskpank sellele hoogu.

Ukraina hinnad hakkasid kontrolli alt väljuma umbes eelmise aasta detsembris, mil Julia Tõmošenko peaministrina naasis. Õelad vaatlejad süüdistasid teda populistlikes sotsiaalkulutustes. See ei ole aga tõsi. Tema valitsus kärpis eelarvet vahetult enne uut aastat. Rahandusminister Viktor Pinzenik teatas, et 2008. aasta esimeses kvartalis registreeris riik eelarveülejäägi 0,6% SKTst.

Ukraina inflatsiooni tegelik põhjus on see, et riigi valuuta krivna jääb seotuks USA dollariga. Kui dollari väärtus langeb, impordib Ukraina avatud majandus inflatsiooni. Eelmisel aastal langes dollari väärtus 12% euro suhtes, mis on Ukraina väliskaubanduses tunduvalt olulisem valuuta.

Rahvusvaheline Valuutafond on Ukrainat pidevalt hoiatanud, et selle valuuta dollariga sidumine võib põhjustada finantskriisi üle- või alahindamise tõttu, ja on aastaid kutsunud Ukrainat oma valuutakurssi vabaks laskma. URP aga keeldus seda tegemast, muutes Ukraina viimaseks riigiks Kesk- ja Ida-Euroopas, mis seob oma valuuta dollariga.

URP juhid mõistavad, et tuleb tegutseda inflatsiooni ohjeldades, kuid seotus dollariga seob nendegi käed, kuna takistab neid intressimäärasid piisavalt tõstmast. Selle asemel on nad naasnud rangete sundreservide juurde, normides krediiti ja põhjustades rahvusvahelise finantskriisi tingimustes siseriikliku krediidinappuse, mis ajab keskmise suurusega pangad likviidsusprobleemide tõttu pankrotti minema. Normimine on alati halvem kui turg.

Kui URP laseb vahetuskursi ujuma, vahetavad ukrainlased tõenäoliselt miljardeid dollareid krivnadeks, viies krivna vahetuskursi üles. See ohjeldaks Ukraina inflatsiooni, kuna URP saaks takistada riigi rahamassi pigem kõrgete intressimäärade kui normimise kaudu.

Juštšenko ja URP võivad ikka veel tegutseda, kuid kui nad ei tee seda kohe, võib tagajärjeks olla kulukas finantskriis. Peaministrina päästis Juštšenko oma riigi 2000. a alguses finantsprobleemidest. Ukraina heaolu ei tohi ohverdada tema poliitilistele ambitsioonidele.

Copyright: Project Syndicate

Autor: Anders Åslund

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt