Katre Pilvinski • 6. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Hansapank: laenuvõtjad on muutunud alalhoidlikumaks

"Laenu saavad jätkuvalt stabiilse sissetulekuga kliendid. Pank arvestab, et ka intressi kasvades oleks kliendi sissetulek piisav," rääkis eilsel pressikonverentsil Hansapanga arendus- ja analüüsijuht Kersti Arro.

"Selle aasta esimeses kvartalis on majanduskeskkonna muutumise tõttu üldine käitumine muutunud alalhoidlikuks," ütles ta.

"Kasvanud on väiksema üldpinnaga, kuni 50 ruutmeetrit, ja vanemate, aastatel 1960-1990 ehitatud varade soetamine, kuna see on jõukohasem," sõnas pankur.

Vanemate korterite ostmine kasvas mullu protsendi võrra, uuel sajandil ehitatute soetamine vähenes aga kahe protsendi võrra.

Arro rääkis, et kodulaenude müügimahud on vähenenud alates 2007. aasta kolmandast kvartalist, kuna kinnisvarahinnad on tõusnud ning neljandas kvartalis suurenes inflatsioon ning seetõttu on ka muud väljaminekud kasvanud.

Arro märkis, et sellel aastal elavnemist ei toimu, laenuportfelli kasvutempo jõuab umbes 15 protsendi tasemele.

Arro sõnul põhjustavad kodulaenu võtnute võlgnevusse jäämist ettevõtete raskused ning sellest tingitud viivitus palgamaksmisega või töötasu vähenemine.

"Palju on neid ettevõtteid, kus müügiboonus on suur osa palgast, kuid boonused vähenevad," rääkis Arro.

Hansapanga tarbimislaenude juht Annely Herman ütles, et tänavu on tarbimislaenude kasvutempo oluliselt aeglustunud, mis on peamiselt mõjutatud eratarbimise kasvu aeglustumisest ja tarbijate kindlustunde märgatavast languses.

Keskmine krediidisumma jääb Hermani sõnul 15 000 ja 20 000 krooni vahele.

Eesti Panga andmetel on selle aasta märtsi seisuga tarbimislaenude 60päevaste võlgnike võlasumma kokku 502 miljonit krooni ning 20 protsenti sellest võlakoormast kuulub Hansapanga klientidele.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt