Jaga lugu:

Jah soodsamale koolitusele

Uue töölepinguseaduse eelnõu kohaselt ei peaks tööandja enam õppelt erisoodustusmaksu maksma, kui ta saadab töötaja tasemehariduskoolitusele.

Äripäev leiab, et vastuvõetav seadus, mille järgi töötajate koolitamine muutuks odavamaks, oleks kasulik nii tööandjale kui kogu majanduskeskkonnale.

Harimine on ju kasulik kogu riigile tervikuna, seetõttu ei peaks tööandjat selle eest maksuga karistama, kui ta tahab oma töötajat õppima saata. Praegu lisanduvad tööandja makstavatele koolituskuludele ka tulumaks ja sotsiaalmaks, mis lisavad kuludele tuhandeid kroone.

Spetsialiste on Eestis aga puudu paljudes valdkondades, mistõttu tööandja on tihti sunnitud töötajaid oma tarbeks koolitama. Siiski on Eestis täiskasvanuõppes osalevate inimeste hulk esialgu suhteliselt väike. Lisaks kasule ettevõtte ning riigi jätkusuutlikkuse suurendamise näol on täiendõppevõimalus ka töötaja jaoks tugevaks motivatsioonivahendiks.

Lisaks aitab firmapoolne töötaja õpingute eest tasumine siduda väljaõpetatud inimest ettevõttega, mis on tema õpingute eest tasunud, kas või lepinguga, mis kohustab teda teatud perioodi antud firmas töötama. Nii on firma ka tulevikus kindlustatud omal alal oskusi omavate töötajatega.

Koolitamine võib tööandjale kahtlemata tekitada ka ebamugavusi töötajale õppimiseks vajalike vabade päevade leidmise, töögraafikute sobivaks sättimise ning aeg-ajalt ehk ka väsinud, hiliste öötundideni õppinud töötaja näol.

Sellele vaatamata on infoühiskonnaga paratamatult kaasneva elukestva õppe ja enesetäiendamise vajalikkusest aru saamine ning selleks võimaluste loomine kasulik ja oluline nii töötajale, tööandjale kui ka riigile.

Antud seaduse vastuvõtmisega astuksime sammukese industriaalühiskonnast infoühiskonna suunas, rajades paremaid võimalusi kohanemis- ja õppimisvõimelise töötaja tekkeks, kes ei jääks hätta ka tänases küllaltki kiireteks ja järskudekski muutusteks valmisolekut nõudvas majanduselus.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas