Koolitus teeb paremaks

Katrin Romanenkov 07. mai 2008, 00:00

Märtsis toimunud kampaania Hea Teeninduse Kuu raames aasta parima teenindaja tiitli saavutanud Sportlandi vanemteenindaja Ketlyn Villem peab kasulikeks ja huvitavateks koolitusi, kus toote või teenuse tutvustamine on kombineeritud praktiliste ülesannetega, milles koolitusest osavõtja saab ise aktiivselt kaasa lüüa. Sportlandis toimunud koolituste sisuks on olnud erinevate uute hooajakaupade või brändide tutvustus. Lisaks kaupade tutvustamisele on koolitusse lisatud alati midagi põnevat - võistlus, viktoriin või loeng.

Firmasisesed koolitused annavad töötajatele võimaluse kolleegidega aega veeta väljaspool otsest tööaega. Vabas õhkkonnas vahetatud kogemused loovad hiljem positiivse meeleolu ka tööajal.

"Inimesed on erinevad, nii ka nende soovid ja ootused. Juhtimiskoolitusel meeldis mulle näiteks väga see, et koolitus oli üles ehitatud grupitööle. Samas oli näha, et paljudele minust vanematele inimestele valmistas valjul häälel teiste ees esinemine raskusi," selgitas Villem. Tema sõnul tuleks koolitusele minna eelarvamustevabalt ja olla ise positiivselt häälestatud, sellisel juhul saab ka vastu palju positiivset ja vajalikku.

Eesti parima teenindaja kampaania teise koha vääriliseks tunnistatud EMT müügiassistent Viktoria Tomingase sõnul moodustavad EMT teenindajate koolitusest lõviosa firmasisesed koolitused. Neid viivad läbi teenuste juhid, kes on spetsiaalselt koolitatud inimesed teeninduse ettevalmistamise osakonnast.

"Kõik EMT koolitused on väga huvitavad. Enamasti on koolitajateks meie innukad teenuste juhid, inimesed, kes konkreetse koolituse valdkonnaga ise igapäev tegelevad," sõnas Tomingas. Tomingas peab kõige tulemuslikemaks erinevaid video- ja grupikoolitusi, kus filmitakse või mängitakse läbi reaalne teenindussituatsioon, peale mida arutatakse koos läbi head ja halvad stsenaariumid.

Eesti parima teenindaja pingereas kolmandale kohale platseerunud SEB ärikliendinõustaja Peep Jalaka sõnul viiakse SEBs teenuste ja toodete koolitused läbi tavaliselt asutusesiseselt, selleks eraldi koolitusfirmat palgal pole. Teeninduse psühholoogia koolitamisel aga kasutatakse tihti professionaalsete koolitajate abi. Jalakase sõnul käib ta koolitustel sageli, olgu need siis firmasisesed tootekoolitused või teenindusalased väliskoolitused. Viimase aasta jooksul on ta osalenud näiteks Opti Personaliarenduse OÜ ja Invicta pakutavatel koolitustel, samuti on ta kahel viimasel aastal omal initsiatiivil osa võtnud Hea Teeninduse Päevadest Tartus ja Tallinnas, mis on andnud uusi mõtteid ja ideid.

"Erinevate situatsioonide läbimängimine koolitusel võimaldab tegelikus teenindussituatsioonis oluliselt ratsionaalsemalt ja kaalutletumalt käituda. Lisaks on koolitused andnud esinemisjulgust ja laiendanud üldist silmaringi. Seega koolitustelt õpitu on andnud olulise panuse heaks teenindajaks saamisel," selgitas ta.

Nagu ka kõigis muudes eluvaldkondades, on klienditeenindajana edu saavutamisel oluline eeldus tahe olla hea teenindaja. Kui see soov puudub, saab küll tööga hakkama, aga head teenindust ei ole oodata, arvab Tomingas.

Ka Ketlyn Villem leiab, et suur osa tema edukusest teenindajana tuleb kindlasti mõistmisest, et just see ongi töö, mida ta armastab ja mida talle üle kõige teha meeldib. "Ma armastan inimesi ja mulle meeldib jagada nendega oma teadmisi, kasvatada klientide teadlikkust, pakkuda neile parimaid vahendeid sportimiseks ja innustada neid liikuma."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:46
Otsi:

Ava täpsem otsing