ÄP fototoimetus • 6. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kuidas ärandada ühemehefirmat

Tänane Äripäev kirjutab kurioossetest võimalusest saada mõne äriühingu täievoliliseks juhatuse liikmeks, tagandades enne õige juhatuse liikme. Ja asuda siis firma pangaarvega tööle. Või tellida kaupa ja jätta maksmata.

Valdavalt on tegu olnud ühemehefirmadega, mis on üle võetud kriminaalse taustaga meeste poolt.

Valskuse vormistab juriidiliselt korrektseks toiminguks vallasekretäri õigus tõendada allkirja, mis muidu on notari pädevuses.

Äripäev on ebameeldivalt üllatunud, et äriregistri toiminguid saab nii lihtsasti sooritada.

Aus ettevõtja ei oska kahtlustadagi, et keegi võib sinu firma päise päeva ajal pihta panna.

Meie arvates ei tohiks vallasekretäril olla õigust tõendada ettevõtlusega seotud toiminguid.

Et vallasekretär tõendab allkirja, on ilmselt heas usus paika pandud. Inimene tahab teha volikirja, et keegi teine näiteks tema pensioni välja võtaks, kuna ta ise mingil põhjusel ei saa.

Vallasekretär tõendab, et allkiri sellel volikirjal on õige, sest kes tunneb oma valla inimesi paremini kui vallaametnikud? Vähemalt teoreetiliselt?

Põhimõte - vähem bürokraatiat - on iseenesest õige.

Lihtsate juriidiliste toimingute puhuks pole notari juurde tarvis minna - panna kinni notariaeg, maksta notaritasu jm.

Allkirja tõendamise õigus on ka haigla juhatuse liikmel - dispanseeritud haige soovib ka juriidilisi toiminguid sooritada, aga pole füüsiliselt selleks võimeline. Siit allkirja tõendamise vajadus.

Kuivõrd vallasekretäril on õigus allkirja tõendada, siis päris seaduseauguks olukorda nimetada ei saa, pigem selliseks halliks tsooniks.

Ent kummaline on, et siia alla kuuluvad ka ettevõtlusega seotud toimingud. Need ei peaks olema.

Ei ole mõeldav, et vallasekretär võtab enda peale notari kohustused ja vastutuse, tegeldes detailsete taustauuringutega.

Kuidas uuesti omanikuks tagasi saada? Üsna kummaline tundub äriregistri soovitus panna äriühingu õigel omanikul seesama valskus omakorda toime, et niiviisi võõras eemale puksida.

See toob meelde nõukogude aja, mil autodelt varastati kojamehi: kui sinu autolt olid need varastatud, oli kõige lihtsam tee need võtta järgmiselt ettejuhtuvalt autolt.

Ebaseaduslikkust ei tohiks heastada uue ebaseaduslikkusega, vaid paremini läbimõeldud seadusandlusega. Võimalik, et selle juurde kuulub ära suurem kogus positiivset bürokraatiat.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt