Erametsade lageraiealad uuenevad looduse suva järgi

Mariliis Pinn 07. mai 2008, 08:53

Ligi 75 protsenti erametsa lageraiealadest
jäetakse uuesti täis istutamata, sest seaduse järgi on täiesti lubatud lasta
metsal ise uueneda, ehkki ise kasvavad peamiselt väheväärtuslikud puuliigid.

«Eestis valitseb suhtumine, et mets on võtmise koht, kuhu pole vaja tagasi anda,» ütles Rakvere metsaühistu juhatuse esimees Lauri Salumäe Postimehele. «Tundub, et erametsaomanikud on kiire kasumi peal väljas.»

Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskuse (MKUK) andmetel on 2003. aasta 15 709 hektari suurusest lageraiealast praeguseks uuenenud 80 protsenti ning 14 protsendil on eeldus uueneda. Salumäe sõnul ei saa aga neid rõõmustavaid andmeid puhta kullana võtta, kuna ligi 75 protsenti erametsi uueneb looduslikult, ilma et inimene midagi teeks.

«Lasta metsadel looduslikult uueneda ei ole eesmärgipärane, sest iseseisvalt hakkavad seal kasvama peamiselt väheväärtuslikud puuliigid, nagu lepp ja kask,» rääkis Salumäe. Tema sõnul võib seetõttu okaspuu osakaal erametsas väheneda, kuna viimane kasvab aeglasemalt. Seeläbi väheneks ka erametsa liigirikkus ning metsanduse tulukus.

Erametsakeskuse juhatuse liige Jaanus Aun looduslikus uuenemises probleemi ei näe. «Enamik metsatüüpe uueneb edukalt ka looduslikult,» ütles ta. Tema sõnul pole tähtis uuenemisviis, vaid tulemus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2008, 11:47
Otsi:

Ava täpsem otsing