Inflatsioon lükkab Eesti euroga liitumist edasi

07. mai 2008, 14:21

Täna Eesti ja teiste eurole veel üle
minemata ELi riikide edusamme hinnanud Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank
leidsid, et Eesti jaoks nihkub inflatsioonikriteeriumi täitmine esialgu veel
edasi.

Eesti viimase 12 kuu keskmine inflatsioon oli märtsi seisuga 8,3% euroalal praegu ülempiiriks oleva 3,2%ga võrreldes ning „tõenäoline on, et see lähikuudel lubatud normist veelgi kaugemale nihkub“, märgib täna avalikustatud hinnang.

Sama hinnangu annab raport Läti ja Leedu kohta. Lätis oli 12 kuu keskmine inflatsioon märtsi seisuga 12,3% ning Leedus 7,4% ning hinnatõusutempo kasvab.

Euroala normist kõrgem on hinnatõusu tempo Eestis olnud 2004. aasta septembrist. Lähikuudel jäävad inflatsiooni kannustama tööjõukulud, toidu ja kütuse kallinemine ning aktsiisimaksude tõusu mõju. Ohukohana märgib raport ära ka Eesti kõrge jooksevkonto defitsiidi.

Kommentaaris Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga raportile ütles Eesti Panga president Andres Lipstok täna, et "vastavalt (Eesti – toim.) keskpanga kevadprognoosile jõuab Eesti inflatsioon 2010. aasta lõpus hinnastabiilsuse kriteeriumi lähedusse.“

"Eesti üheks olulisemaks majanduspoliitiliseks eesmärgiks on euro kasutusele võtta esimesel võimalusel,“ kordas Lipstok, toonitades, et "seejuures ei tohi Eesti teha järeleandmisi teiste Maastrichti kriteeriumite osas”, mida täna täidetakse.

Tänase raportiga andsid Euroopa Komisjon ja Euroopa Keskpank rohelise tule Slovakkia liitumiseks euroalaga 2009. aasta 1. jaanuaril. Kui hinnangu kinnitavad ka ELi rahandusministrid ja valitsusjuhid, saab Slovakkiast euroala 16. liige.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2008, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing