Kukkonen: raskeid aegu võiks näha kui võimalust võitlusvaimu tõsta

Mariliis Pinn 07. mai 2008, 11:27

Deloitte Advisory juhtimiskonsultatsioonide
direktor Jari-Pekka Kukkonen leiab, et raskeid aegu võiks näha kui võimalust
veelgi ettevõtte spirit'it, võitlusvaimu ja meeskonnatunnetust
tõsta.

Eesti majanduses on praegu ärev aeg. Paljud tegevused ei ole enam tulemuslikud ja pingsalt tuleb mõelda, mida ning kuidas edasi teha. Kätte on jõudnud aeg, kus peab mõtlema, kuidas keerulises majandusseisus võimalikult väheste ressurssidega võimalikult palju tulu teenida, sellest räägitakse peagi Äripäeva majandusseminaril „Kuidas kärpida kulu ja tõsta tulu?“.

Konsultatsioonifirma Optime OÜ juhataja Rein Parelo leiab, et paanikaks kindlasti põhjust ei ole, pigem aitab taastekkiv normaalne konkurents keskenduda olulisele ja seeläbi veelgi tugevamaks saada.

„Eesti on jõudnud ajajärku, kus konkurentsieelised on kiiresti ühtlustumas nn vana Euroopa riikidega. Kohanemist on vaja - eriti just efektiivsuse ja lisandväärtuse juhtimise osas,“ nõustus ka Deloitte Advisory juhtimiskonsultatsioonide Direktor Jari-Pekka Kukkonen.

Parelo leiab, et oluline on paindlikkus. „Eks strateegiline vaade peaks olema põhiline, mille valguses ka raskemal ajal otsuseid teha, kulude kärpimise hoos riskida oma parima inimressurssi kaotamisega võib hiljem valusalt tunda anda. Pigem otsida paindlikkust ja efektiivsust koostööst – jagada ressursse, mida igaüks ise koormata ei suuda ning eelkõige loobuda vähest väärtust loovatest ressurssidest, mitte iga hinna eest kärpida kõikide ressursside kulusid,“ selgitas ta.

„Ettevõtted peavad keskenduma põhitegevusele, loobudes kõrvaltegevustest, mille tulusus on kaheldav või mille juhtimiseks ei jätku korralikult juhtimisaega. Eriti töötlevas tööstuses on vaja vaadata üle ärimudel ning võimalused lisandväärtuse kasvatamiseks. Eesti siseturg on nii väike, et ainult siseturule keskendumine peab olema hästi põhjendatud - eksport tähendab aga automaatselt vajadust olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline. Efektiivsust tuleb eesmärgistatult ja süsteemselt juhtida. Kulude kärpimisel tuleb olla otsustav - liiga pikk ootamine võib kalliks maksma minna. Ja lõpuks võiks veel näha raskeid aegu kui võimalust veelgi ettevõtte spirit'it, võitlusvaimu ja meeskonna tunnetust tõsta,“ soovitas Kukkonen.

Kukkoneni sõnul on kõige hullem tegevus reaalsuse eitamine. „Eilne päev on läinud ja ei tulegi enam tagasi. Viga on kindlasti ilma konkreetse plaanita paanitsedes tegutseda,“ lisas ta.

„Võib tunduda, et äkki selliseks olukord jääbki, kuid otsuseid tuleb teha ikka kaugemat ja laiemat perspektiivi arvestades,“ lisas Parelo.

Äripäeva majandusseminar „Kuidas kärpida kulu ja tõsta tulu?“ toimub 15. mail Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. May 2008, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing