Rutiinivaba juht Rasmann

Urve Vilk 08. mai 2008, 00:00

Ma ei karda, kui tööpakkumine tuleb mulle tundmatult alalt, ma suudan asju lihtsaks mõelda ja analüüsida, lisab Rasmann.

Kas Te mäletate oma esimest teenistust?

Vanaema ja vanaisa elasid maal, kus peeti ka loomi. Mul ja vennal oli vanaisaga kokkulepe, et kui teeme heina, siis iga viidud hangutäis on üks kopikas.

Kui palju jääb aega enesetäiendamiseks?

Ma ei võta õhtul voodisse majandusteooria raamatut kaasa, eelistan peale tööpäeva lugeda midagi kergemat, ulmet või kriminulle.

Heaks enesetäiendamisvõimaluseks on konverentsid. Samas on inimesi, kes ahmivad iga uue teooria endasse, arvates, et päästerõngaks on see, mis on parasjagu moes.

Kuni pooleteise aasta pärast tuleb uus teooria, mis tundub veelgi parem. Mina selline pole.

Olen enda jaoks üritanud asju lihtsaks, mitte keeruliseks mõelda. Eriti kui satun tundmatusse valdkonda, nagu näiteks oli sadama puhul.

Ma eelistan võtta tööle nutikaid poisse ja tüdrukuid, kes on oma ala profid.

Palju teadmisi saab ka Rotary Klubi aruteludest, milles osaleb palju erinevate alade tipptegijaid.

Millise saavutuse üle tunnete eriti uhkust?

Meelde on jäänud Ühispanga aeg. Kui läksin panka tööle, küsis naine, kus see asub.

Kõige raskem oligi Tallinna kontori üles ehitamine kahe ühinemise kaudu. Et panna inimesed tööle ühise eesmärgi suunas, vaatamata sellele, et keegi arvab, et ta on parem kui teisest pangast tulnu.

Täna küsitakse ka SBM Panga kohta, et kus see asub. Kas SBM kasvab sama suureks kui SEB?

Kardan, et Hansapangale ja SEBle me järgi ei jõua. Aga kindlasti tahame suuremaks kasvada. Kuna oleme väike pank, siis me ei reklaami ennast eriti. Kui meie kliendid on rahul, räägivad nad sõpradele, et on olemas väike pank, mis toimib kiiremini ja paindlikumalt kui suured pangad. Nii tekivadki uued kliendid.

Kõigil meie inimestel on olemas kogemus. Meil ei ole vaja igal aastal juurde võtta sadat uut klienditeenindajat.

Tahtsin tagasi tööle väiksemasse struktuuri. Suures firmas tekib oht, et sa ei tea reaalselt, mis toimub. Siin saab kõikidele protsessidele kohe reageerida, info liigub kiiresti. Kui on vaja mõne laenu kohta kiiresti otsustada, siis me ei ütle, et meil on krediidikomitee kord nädalas. Kui on vaja, tuleme kokku ja otsustamegi kohe.

Milline juht Te olete?

Sõbralik. Vahel olen ka suhteliselt põikpäine, kui mulle tundu, et miski ei sobi. Samas mulle meeldib palju asju läbi arutada. Me teeme meeskonnas asju koos.

Millised on Teie tugevused?

Eri sektoritest, eri aladelt ja eri inimestega koos töötades saadud kogemused. Ma ei kardaks, kui tuleks pakkumine mulle tundmatust sektorist. Ma suudan asju hästi analüüsida, äri tuleb lihtsaks mõelda.

Aga puudused?

Vahel on valusalt kätte maksnud, et usaldan liialt inimesi.

Milline on juhi töös meeldivaim valdkond ja tegevus?

Mulle meeldib mõelda. Ja suhelda. Rutiinne töö mulle ei meeldi.

Mida soovitate algajale juhile?

Saada tööle firmasse, mille juhtimisstiil meeldib. On väärarvamus, et kui lõpetad rahvusvahelise ärijuhtimise eriala, oledki kohe valmis juht. See on pikem protsess, pead õppima valdkonda tundma ning inimestega suhtlema.

Praeguste 40aastaste hulgas on palju juhte, sest meie ajal oli olemas Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev, mis andis hea juhtimiskogemuse.

Seal oli kohe näha, kes saab juhtimisega hakkama ja kes mitte. Sealt saadi ka kontaktid.

Kuidas läheb firmal Hellenic Trade, mille osanik Te olete?

Nagu igal uuel ettevõttel. Pusime. Positiivne on, et igakuiselt kasvab käive ja müük. Vaatamata sellele, et me kõik teame, mis on feta, võtab aega, et saada kreeka kaubad lettidele ja inimesed neid ostma.

Miks just kreeka toit?

Olen kreeka fänn, olin juba enne seda, kui sattusin SBM Panka. Olen käinud viimased viis-kuus aastat ühel Kreeta saarel, ühes ja samas hotellis.

Mulle meeldivad sealsed inimesed, kliima ja toit.

Kas Te olete hingelt pigem töövõtja või ettevõtja?

Olen pigem professionaalne töövõtja ja ettevõtja.

Mul on olnud palgatöötajana piisavalt töökohti, kus on põnev. Kui oled professionaalne juht, pead tegelikult mõtlema nagu ettevõtja, nagu omanik, muidu ei saa ka hea juht olla.

Selles mõttes ei ole tippjuhil ja ettevõtjal suurt vahet, lihtsalt ettevõtja on nõus võtma suuremaid riske.

Riho on hea sõber. Ta on tore, heasüdamlik ja lõbus inimene. Kuigi kohtusime kolleegidena pangas, saime üsna kiiresti ka sõpradeks. Kusjuures me ei ole kordagi tülis olnud, pole lihtsalt põhjust olnud.

Riho on ka seltskonnalõvi, ta on jutukas, kui ta on heas tujus, olen mina kuulaja ja tema räägib.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing