Keegi peab surema. Kes?

08. mai 2008, 09:37

Arstid teavad hästi, et laiaulatusliku
pandeemia või katastroofi korral ei jõua arstid ja õed kõigile abivajajaile
vajalikku abi osutada. Seega tuleb teha karm valik, keda aidata ning kes jätta
saatuse hooleks.

Nüüd on Ameerika mõjukate arstide koostöös valminud juhised haiglatele sellises olukorras käitumiseks. Abist jääksid tõenäoliselt ilma eelkõige vanurid ja dementsed, raskelt vigastatud, ning tõsiste põletushaavadega patsiendid, kirjutas AP.

Nimekiri on koostatud, et raskes olukorras mõtleksid kõik ühtmoodi ning keskenduksid eelkõige nende inimeste päästmisele, kellel on pikaajaliselt suurimad šansid ellu jääda ning olla ühiskonnale kasulik.

Soovitused ilmusid Ameerika rindkeremeditsiini kolledži ajakirjas Chest.

Detailsemalt näevad soovitused abist ilmajätmise kohta välja järgmised:

Patsiendid üle 85 eluaasta.

Raskelt haavatud, näiteks autoõnnetuste ohvrid või tulistatud.

Raske vaimse hälbega patsiendid, kelle hulka arvatakse ka kaugelearenenud Alzheimeri tõve põdejad.

Tõsise kroonilise haigusega patsiendid, näiteks inimesed haige südame, kopsude või diabeediga.

Larence Gostin Georgetowni ülikoolist loeb soovitusi küll oluliseks sammuks raske olukorra vastu valmistumisel, kuid hoiatab, et tegemist on nii poliitilise kui ka juriidilise miiniväljaga. „Soovitused lähevad ilmselt vastuollu seaduste ning põhimõtetega, mis keelavad diskrimineerimist vanuse ja invaliidsuse alusel,“ ütles ta.

„Kui ideed edasi arendada, siis jääksid abist ilma tõenäoliselt eelkõige vaesem osa ühiskonnast, sest neil on ka kehvemad tingimused oma tervise eest hoolitsemiseks. Massikatastroofide ajal on ressursside mõistlik jaotamine vajalik, kuid siin ei saa me läbi ilma tõsiste eetiliste probleemideta,“ ütles Gostin.

USA haiglate assotsiatsiooni asepresident James Bentley ütles, et juhend ei ole haiglatele kohustuslik. Pigem on see abistav materjal. Soovitused sarnanevad lahinguväljal tegutsevate arstide tegevusele, kes aitavad eelkõige neid, kellel on pikaajalises plaanis parimad võimalused ellujäämiseks.

„See pole esimene kord, kus taolisi soovitusi on proovitud välja töötada, kuid see nimekiri on detailseim, mida olen näinud. Arstiabi ebavõrdse jaotamise mõte on ebameeldiv, kuid loodetavasti saavad inimesed aru, et teatud olukorras võib see olla vajalik,“ ütles Bentley.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing