Loodusest inspireeritud leiutised

08. mai 2008, 10:01

Kiirrong, mille esiots on kujundatud
jäälinnu noka järgi; hiiglaslikud tuuleturbiinid, mille kuju on inspireeritud
vaala uimedest; looduses lagunevad ülitugevad liimid, mille valmistamiseks on
analüüsitud karpide kinnitumisviisi veealustele kividele – nende ja paljude
teiste toodete loojad on inspiratsiooniallikana kasutanud loodust.

Kuna nii tootjad kui ka tarbijad on hakanud rohkem tähelepanu pöörama loodustsäästvale eluviisile, on sellest disainimeetodist saanud üks säästliku strateegia nurgakive.

Üks loodusest inspireeritud disaini propageerijaid on bioloog Janine Benyus, kelle 1997. aastal ilmunud raamat Biomimcry: Innovation Inspired by Nature (Biomimikri: loodusest inspireeritud innovatsioon) pani aluse selle disainisuuna kiirele arengule. Raamatus selgitas ta, kuidas ettevõtted peaksid uurima loodussäästlike, energiaefektiivseid tootmistehnoloogiaid, mis on looduses välja kujunenud miljardite aastate jooksul, kirjutas Business Week.

Benyuse raamat ilmus väga õigel ajal, sest järgneva kümnendi jooksul on mure looduse hävitamise pärast üha süvenenud ning tarbijad ja tootjad on hakanud soosima säästvat arengut. Ajakirja Time poolt 2007. aasta keskkonnakangelaseks nimetatud Benyus valmistub nüüd avaldama järgmist raamatut, Nature's 100 Best Technologies (100 looduse parimat tehnoloogiat), ning sellega kaasnevat võrguprojekti, mis edu korral võiks säästlike strateegiate ja loodusest lähtuva disaini kandepind hüppeliselt suureneda.

Loodus on täis ideid ning meetodeid, mis rakenduksid ideaalselt ka tööstuslikus kontekstis. Vaja on vaid õigete seoste peale tulla. Benyuse ettevõte Biomimicry Guild ongi innovatsioonikonsultant, mille missiooniks on näidata inseneridele ja disaineritele, kuidas looduse ideid tööstusesse üle tuua.

Lisaks strateegilistele konsultatsioonidele ning säästlikkust õpetavatele seminaridele pakub Biomimicry Guild ka „helista bioloogile” teenust, mille käigus kümme teadlast vastavad disainerite tehnilistele küsimustele ning aitavad insenere kokku viia teadlastega, kes parajasti tegelevad teemassepuutuvate teadustöödega. Tänaseks kuuluvad ettevõtte klientide hulka muuhulgas näiteks General Electric, Hewlett-Packard, IDEO ja NASA.

Benyuse sõnul nõudlus elusorganismidest lähtuva disaini järgi tulevikus vaid kasvab. „Tarbijaid hakkab järjest enam huvitama nendeni jõudvate toodete loomislugu,” lisas ta. See julgustab ettevõtteid tootmisahelas järjest kaugemale ette vaatama, et teada saada, kust tooted tulevad ning milline keskkonnamõju nende tootmisega kaasneb. Kuna mure keskkonna pärast tõuseb järjest enam esiplaanile, hakkavad ka ettevõtted üha enam küsima, kuidas on loodus sarnased disainiprobleemid lahendanud.

Vaata pilte mõnedest hiljutistest loodusest inspireeritud innovatsioonidest siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing