Puhtam õhk ähvardab hävitada vihmametsi

08. mai 2008, 10:50

Maa kliimasüsteemi seisukohalt
võtmetähtsusega Amazonase vihmametsi ohustab puhtam õhk, väidavad tunnustatud
Suurbritannia ja Brasiilia kliimateadlased ajakirjas Nature.

Uus uurimus näitab seost söe põletamisel eralduva vääveldioksiidi koguste vähenemise ning kõrgemate ookeanipinna temperatuuride vahel Põhja-Atlandil, mis suurendavad omakorda põuariski Amazonase vihmametsades, kirjutas Physorg.

Amazonase vihmametsad sisaldavad tervet kümnendikku kogu Maa ökosüsteemidesse salvestatud süsinikust ning kasutavad ära suurema osa neile langevast vihmast. Seega mõjutavad põua või metsade raiumise tõttu tekkinud muutused vihmametsade taimestikus otseselt maailma kliimasüsteemi.

Teadlased kasutasid 21. sajandi kliimamuutuste mõju uurimiseks Amazonase vihmametsadele teaduskeskuse Met Office Hadley Centre poolt välja töötatud kliima-süsiniku mudelit. Nad võrdlesid mudelit 2005. aasta andmetega, mil põud vihmametsi hävitas. Teadlaste hinnangul võivad samaväärsed põuad 2025. aastaks esineda juba üle aasta ning 2060. aastaks koguni üheksal aastal kümnest.

„Vihmametsad on surve all mitmest suunast. Otsene metsade maharaiumine on kõige silmapaistvam oht, kuid ka kliimamuutused avaldavad Amazonasele olulist mõju. Kui tahame metsi säilitada, peame toime tulema mõlema probleemiga,” ütles uurimuse kaasautor Matthew Collins.

1970. ja 1980. aastatel elektrijaamades toimunud söepõletamisel eraldusid atmosfääri väävliosakesed, mis takistasid valguskiiri tagasi peegeldades osaliselt kliima soojenemist. Selline saaste esineb valdavalt põhjapoolkeral ning on soojenemist vähendanud Atlandi ookeani põhjaosa troopilises vööndis, hoides seega Amazonase niiskemana, kui see muidu oleks. Veel üks uurimuse kaasautor, Chris Huntingford selgitas: „Vähenenud väävliemissioon Põhja-Ameerikas ja Euroopas põhjustab Põhja-Atlandi soojenemist ja troopiliste vihmapilvede liikumist põhjapoole, mille tulemusena suureneb järsult põua oht Amazonases.”

Uurimuse juhtautor Peter Cox ütles, et tulemused näitavad veelkord, kui keerukas on keskkonnamuutuste iseloom. „Et parandada õhukvaliteeti ning hoida inimeste tervist, peame jätkuvalt aerosoolireostust kontrollima, kuid meie uurimus näitab, et sellega koos peab järsult vähendama süsinikdioksiidi emissiooni, et minimeerida Amazonase metsade hävimise võimalus,” märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing