Kuidas saad Sina keskkonda aidata III

09. mai 2008, 14:05

Alusta lugemist siit: Kuidas
saad Sina keskkonda aidata I

17. Osta kohalikku toitu
Mõtle sellele tohutule reostuskogusele, mis tekkis ainult sellest, et tuua kusagil teises maailma otsas valmistatud toit sinu lauale. Muidugi ei tähenda see, et peaksid kohvist ja banaanidest loobuma, sest neid Eestis ei kasvatata. Kuid kodumaise alternatiivi olemasolul tasuks kaaluda pigem selle eelistamist. Lisaks keskkonnale aitate nii ka oma riigi majandust.

18. Võitle rämpsposti vastu
Kui sa ei soovi, et su postkasti risustaks analoogspämm, siis proovi teha avaldus, et sind sellega ei tüüdataks. Postkasti peale võid küll panna ka kleebise,et tellimata reklaami ei soovi, kuid sellest ei pruugita paraku välja teha. E-kirjadena kohale saabuv rämps on samuti häiriv, kuid selle jaoks ei võeta vähemalt suurtes kogustes metsa maha.

19. Kasuta oma kohvitassi
Kui jood sagedasti tööl kohvi, siis vii sinna oma kruus. Ei ole ju mõtet kasutada iga kord uut plasttopsi. Korraliku kruusi eeliseks on ka see, et kohv püsib kauem kuumana.

20. Planeeri oma tegevusi
Kui sul on palju asjaajamist, siis katsu koostada nimekiri asjadest, mis tuleval nädalal teha on vaja ning proovi neid võimaluse korral omavahel mõistlikult kombineerida. Nii säästad ärajäänud sõitude pealt kütust ning avastad, et ka aega jääb hoopis rohkem üle.

21. Kustuta tuled
Hõõglambid tuleks kustutada alati, kui toast lahkud. Säästupirnide puhul on asi natuke keerulisem, sest sisse-välja lülitamine võib pirni eluiga lühendada, samas pole energiakulu hõõgpirnidega võrreldes kuigi suur. Rohkem kui 15 minutiks toast lahkudes tuleks aga kindlasti ka säästupirnid kustutada.

22. Piknik markeriga
Kas tuleb tuttav ette, et paned aiapeol oma joogitopsi lauale, kuid ei suuda hiljem ära arvata, milline sinu oma oli. See võib tunduda naljakas, aga ehk oleks lahenduseks võtta kasutusele marker. Siis saaksid kõik oma topsile nime peale kirjutada ning ei pea iga kord uut võtma.

23. Ära viska vana mobiili minema
Statistika kohaselt kasutatakse üht mobiiltelefoni keskmiselt kõigest poolteist aastat. Seega satub igal aastal prügimägedele miljoneid mobiile. Äraviskamise asemel tuleks nad aga viia kogumispunkti, sest vanad akud ohustavad keskkonda.

24. Hoolitse auto eest
Nii ei pikenda sa mitte ainult oma auto eluiga, vaid hoiad kokku ka raha ja säästad kütust. Kontrolli, kas rehvides on piisav rõhk ning kas kõik filtrid on õigeaegselt vahetatud. Ning loomulikult ei ole mõtet vedada autos üleliigseid asju, sest nii suurendad kütusekulu.

Loe edasi: Kuidas saad Sina keskkonda aidata IV

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. May 2008, 13:05
Otsi:

Ava täpsem otsing