Ministeerium: Arstide Liidu nõudmised tekitavad hämmingut

10. mai 2008, 12:37

Sotsiaalministeerium on üllatunud Eesti Arstide Liidu ja Eesti
Tervishoiutöötajate Kutseliidu kirjast, milles soovitakse ministeeriumilt
palgatõusu. Vastasel juhul ähvardatakse streigiga, teatas ministeerium.

Sotsiaalministeeriumisse laekus reedel, 9. mail arstide ja tervishoiutöötajate avaldus, milles leitakse, et alates 1. juulist 2008 peaks arstide keskmine palk olema kahekordne Eesti keskmine palk ning tervishoiu rahastamisskeemi peaks oluliselt muutma.

Sotsiaalminister Maret Maripuu sõnul hindab Sotsiaalministeerium kõrgelt Eesti Arstide Liidu ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu panust tervishoiutöötajate esindamisel ning tervishoiu probleemküsimuste tõstatamisel ühiskonnas. „Meile tuli üllatusena selline pöördumine olukorras, kus ettevalmistamisel on säästueelarve ning tervishoiutöötajatel kehtiv palgakokkulepe,” ütles Maripuu.

Sotsiaalministeeriumi soov on sõlmida kõiki osapooli rahuldav tervishoiu rahastamise poliitiline kokkulepe. Ministeeriumi ettepanek oli jätkata tervishoiu rahastamise poliitilise kokkuleppe projekti aruteluga peale riigi eelarvestrateegia planeerimisprotsessi jätkumist ning lisaeelarve koostamist. Ettepanek edastati ka kõigile osapooltele.

Mis puudutab Eesti Arstide Liidu tööseisaku ähvardust, siis sellele peaks eelnema kollektiivläbirääkimised kollektiivlepingu sõlmimiseks tööandja või tööandjate liidu ja töötajate või töötajate liidu vahel. Ministeeriumilt teadaolevalt ei ole sotsiaalpartnerid esitanud Eesti Haiglate Liidule ega ministeeriumile teadet kollektiivläbirääkimiste kohta 2008. aastal ega ka järgmisteks aastateks. Samuti väitis dr Andres Kork tänavu jaanuaris, et Eesti Arstide Liit käesoleva aasta osas läbirääkimisi kollektiivlepingu sõlmimiseks ei soovi. Ministeeriumi andmetel Eesti Perearstide Selts ei pea streiki normaalseks lähenemiseks, vaid on esitanud Eesti Haigekassale oma ettepanekud.

„Meis tekitab hämmingut see, et olukorras, kus koostatakse lisaeelarvet ja püütakse kulusid kokku hoida, tulevad arstid välja sellise palganõudmisega. Nõue kehtestada 1. juulist arstide miinimumpalgaks kahekordne Eesti keskmine palk ja õdede miinimumpalgaks 60% arsti palgast, on sellises olukorras äärmiselt vastutustundetu. Samuti tahame tähelepanu juhtida, et viimase viie aastaga on arstide palk tõusnud üle kahe korra,” ütles Maripuu.

Tänavu tõusis nende alampalk võrreldes eelmise aastaga 20%, 2007. aastal omakorda 25%, võrreldes üle-eelmise aastaga. Alates 1. jaanuarist 2008 on tervishoiuteenuste hindades ja riigieelarves arsti tunnipalga alammääraks 112 krooni tunnis. Arvestuslik kuu miinimumtasu ilma lisatasudeta on 18 816 krooni. Arstide arvestuslik keskmine palk on umbes 24 500 krooni.

Ministeerium on valmis jätkama nii Eesti Arstide Liidu kui Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliiduga rahumeelseid läbirääkimisi tervishoiu rahastamise poliitilise kokkuleppe projektiga ning ka palgaläbirääkimisi vastava ettepaneku edastamisel riigieelarve planeerimise protsessiga samas tempos.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. May 2008, 12:35
Otsi:

Ava täpsem otsing