Vitsur: ilutulestiku tüüpi eelarvetega riiki üles ei ehita

Mariliis Pinn 12. mai 2008, 08:26

Majandusteadlase Heido Vitsuri hinnangul
tuleb Eestis ükskord lõpetada ripakil raha kiirele ärakulutamisele suunatud
eelarvete tegemine ja hakata tegema eelarveid, mis on suunatud kindlate
eesmärkide saavutamisele.

Vitsur ütles Postimehele, et valitsusel ju pole majanduses palju ülesandeid, kuid kolm on vähemalt. "Esmalt tuleb korda teha avalik infrastruktuur kas viie, 15 või 25 aastaga, teiseks haridus ja koolid, siin oli varem jaanalinnumäng, kus püüti eelarve kulutusi Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi alla viia, lõpuks tuleb hoolitseda meie majanduse konkurentsivõimeliseks muutmise eest, mis on väga keeruline. Tegemata on, kuidas tagada majandusele enam-vähem stabiilne, väikse lainetusega tsükkel, meil läheb nii nagu Ameerika raudteel – täie hooga üles ja siis sama suure hooga alla, tore sõita, aga paljudel ei kannata süda seda välja," lisas ta.

Vitsur sõnes, meie eelarved ei kajasta terviklikku majandusfilosoofiat, vaid ühe aasta kulutusi. "Eelarved näevad välja sama ilusad kui ilutulestik, mis edasi saab, seda enam ei küsita," arvas mees.

"Tuleb toimida nii nagu toimivad Põhjamaad ja Lääne-Euroopa riigid ehk seada rahulikult eesmärgid ja leppida kokku, kuidas need saavutada. Vastasel juhul jääbki nii, et parasjagu ripakil raha kasutatakse populistlikult ära. Kunagi ei tohi segi ajada eesmärki ja vahendeid. Maksude alandamine võib olla vahend, kuid ei pruugi olla. Maksude tõstmine võib olla vahend. Eelarve tasakaal on põhimõtteline printsiip, kuid ta ei ole kunagi eesmärk. Kui on tähtsamad eesmärgid ja see on võimalik, siis riik võib ja peabki laenama. Euroopas on kõik riigid laenanud, isegi Luksemburg. Vaid meie peame igasugusest laenamisest loobumist pühaks. Majandus on tsükliline. Keskpikas perspektiivis peab eelarve olema tasakaalus, kuid mitte igas faasis. See on majandusmatemaatiliselt nonsenss," ütles Vitsur.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2008, 08:24
Otsi:

Ava täpsem otsing