Silvia Kruusmaa • 12. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Laari päästerõngas juba ammu läbi arutatud

Laar kirjutas Postimehe arvamusküljel, et suuremate riigi osalusega äriühingute aktsiad võiksid olla börsil noteeritud. "Reformide teostamisest on pikka aega räägitud, viimaste aastate majanduskasv on uuendamistahet tunduvalt vähendanud. Aeg on "nõidusunest" ärgata ning taas tegutsema asuda," kirjutas tipp-poliitik.

"Muutmaks ettevõtteid efektiivsemaks ja läbipaistvamaks, teeb IRL ettepaneku suuremate riigi osalusega äriühingute aktsiate börsil noteerimiseks, mis võiks toimuda järgmistel tingimustel: börsile viiakse eeskätt äriühingud, mis vajavad oma tegevuse laiendamiseks lisakapitali; riik müüb vähemusosaluse, säilitades börsile minekul enamusaktsiad; noteerimiseks vajaliku aktsionärideringi tekitamiseks viiakse läbi avalik pakkumine kõigile võrdsetel tingimustel," tõi Laar välja ühe ettepaneku.

Laar rääkis IRLi volikogu istungil peetud ettekandes, et riigi äriühingute efektiivsust tuleks suurendada, parandada nende juhtimist ning suurendada iseseisvust, viies riigikogu liikmed nende nõukogudest välja.

"Riigiettevõtete börsileminek on hea mõte, kuigi ajastus ei ole kõige parem," ütles Laari ideid kommenteerides GILD Bankersi partner ja investeerimispanganduse juht Lauri Isotamm. Tema hinnangul võiks prognoositava tootlusega Eesti Energia kas või kohe börsile minna. Tallinna Sadamale ei ole praegune aeg aga kõige soodsam, kuid edaspidi võivad väljavaated paraneda.

"Lisaks aitab börsileminek ettevõtet korrastada ja efektiivseks muuta - ühesõnaga tervikuna tugevdada," ütles Isotamm.

Reformierakonna aseesimees ja riigikogu rahanduskomisjoni liige Jürgen Ligi leiab, et IRLi majanduse päästmise plaani puhul on kõige julgem samm koalitsioonipartnerite arupidamiste ja kokkulepete enda nimel väljahõikamine.

Ligi sõnul on suures osas tegu ettepanekutega, mida on koalitsioonis juba arutatud või mis on isegi vastu võetud. "Ei midagi originaalset," ütles Ligi, märkides, et Laar oleks võinud siiski viidata, et need küsimused on olnud juba koalitsioonis jutuks.

Näiteks riigiettevõtete börsileviimisest räägiti Ligi sõnul koalitsioonis ka eelmisel nädalal. "Valdav hoiak on pooldav, kuid otsuseid ei ole tehtud. Selge on, et tundlikud erastamisprotsessid - elektrijaamad, raudtee - neid ei soosi," rääkis Ligi.

Ligi tõi välja, et investor peab teadma, mida ta ostab. "Kuni elektri hind kujuneb tarbijakaitse kirgede järgi, ei tea ju investor, mida ostab. Märksa vähem fundamentaalsete küsimuste peale ju börs peatab kauplemise. Igatahes on sel teemal tulemas üks avalik debatt, esmaspäevaks ootame Partsilt ülevaadet börsileviimise võimalustest," rääkis Ligi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt