Ketlin Priilinn • 13. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Lukustuse turvalisus saab alguse ukse materjalist

"Ei ole mõtet paigaldada kallist lukukomplekti vanale ja ebakvaliteetsest materjalist uksele," soovitas Abloy OY Eesti filiaali turundusjuht Ulvi Kullerkupp alustada turvalisuse tagamist uksest.

Korralik välisuks peaks olema kas puidust või lehtterasest esiplaadiga. Tähelepanuta ei tohiks jätta ka ukse hingi ja tihendeid, sest uks peab piida sisse minema tõrgeteta. Liiga tihked tihendid hoiavad lukukeele pinges. Pealegi väsitab sellise ukse jõuga sulgemine lukumehhanismi tavalisest oluliselt kiiremini.

"Vargad ründavad esimesena võtmepesa, seda üritatakse avada kas erilise muukimisvahendi või ka lihtsalt jõuga," selgitas Kullerkupp. Lahenduseks oleks näiteks pöörleva võtmepesakattega lukk, mille kinnituspoldid jõuga väänamisel ei purune.

Pesa pöörleb koos tangidega, muutes sissemurdmise võimatuks. Lisaks on võtmepesakate valmistatud karastatud terasest.

Võtmepesa valikul tasub eelistada selliseid, mille võtmeid saab paljundada vaid volitatud edasimüüjate juures, mitte suvalises võtmekojas.

Kõrgema turvatasemega lukkude võtmete paljundamiseks tuleb esitada firma volitatud lukupoes lukupesa võtmekaart. Võtmekaardil on kirjas kõik luku juurde kuuluvad võtmed ja tehtud lisavõtmed.

Kui võti kaob või vahetab omanikku, näiteks korteris on uus üüriline, saab võtmepesa uuesti kodeerida. Kodeerimine on kogu võtmepesa väljavahetamisest odavam ja vähem aeganõudev.

Korteriuksele eraldi turvaluku paigaldamisel peab Kullerkupu sõnul jälgima, et turvaluku ja kasutusluku keelte vahe oleks vähemalt 40 cm.

Kuna turvaluku ülesanne on tagada turvalisus korterist lahkudes, ei tohi seda lukustada korteris olles. Muidu võib ise ukse taha kinni jääda. Liiatigi peab tulekahju või muu ohu korral saama korteris viibija lahkuda ainult väändenupust ust avades, lisas ta.

Teisalt aga takistab turvalukk akna kaudu korterisse tunginud vargal välisukse kaudu lahkumist.

Kristo Lang, BK Eesti ASi ERA lukkude müügispetsialist

Kõiki lukke on võimalik lõhkuda, ainult vahe on selles, kui palju see aega võtab ja kui suurt müra tekitab. Vanema tüübi südamike puhul on meie kliendid kurtnud ebamugavust kasutamisel. Turvalisuse pealt ei tasu koonerdada.

Merko Kimsto, IF Kindlustuse Balti eraisikute varakindlustuse osakonna vanemtootejuht

Loomulikult soovitame kodule usaldusväärsed turvalukud panna. Ifis saab oma vara kindlustada ka n-ö tavaliste lukkude olemasolul. Näiteks Ifi kahjuennetuskaardi omanikud saavad meie partnerite juurest soetada turvalukke, -uksi ja paigaldust soodustingimustel.

Vähim turvalised on uksed, kus on vaid üks tavaline kasutuslukk. Siis tuleb kaaluda teise kasutusluku või turvaluku paigaldamist. Mõnel juhul tuleks välja vahetada kogu välisuks, sest tugevast turvalukust nõrga ukse puhul ei piisa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt