Briti kaitseministeerium avalikustab UFOde salatoimikud

14. mai 2008, 11:59

Suurbritannia teeb avalikkusele vabalt
kättesaadavaks aastakümnete jooksul UFOde kohta koostatud salatoimikud

Esmaspäeval tegi Briti kaitseministeerium algust neli aastat kestva projektiga, mille jooksul antakse toimikud üle Briti rahvusarhiivile, kes tagab neile avaliku juurdepääsu. Täpselt aasta tagasi tegi oma UFO-toimikud internetis avalikuks Prantsusmaa, kirjutas New Scientist.

Kui kõik toimikud on rahvusarhiivi üle antud, siis koosneb kogu ühtekokku 160 toimikust, koostatud 1950ndatest kuni aastani 2007. See on ministeeriumi ajaloos senini suurim andmete avalikustamine.
Kaheksa toimikut on juba praegu väljas rahvusarhiivi UFOdele pühendatud võrgulehel. Seal esitletud dokumendid pärinevad aastaist 1978-1987 ning neis on kirjeldusi tundmatute lendavate objektidest, tulnukatest, tunnistajaks on olnud nii sõjaväelased kui ka tsiviilisikud.

Kirjelduste toon ulatub müstilisest kuni üpris kummaliseni. Üks vanem mees on rääkinud, kuidas rohelised tulnukad pakkusid talle võimalust oma kosmoselaevaga kaasa tulla. Mees pääses röövimisest üksnes oma ea tõttu.

Samuti sisaldab toimik andmeid ettevalmistuste kohta, mida kaitseministeerium tegi Briti lordide koja UFO-teemaliseks debatiks aastal 1978. Seal andis lord Strabolgi valitsuse ametlikku seisukohta esindava vastuse UFO-huvilise, lord Clancarty küsimusele.

“Taevas leidub palju kummalisi nähtusi ja neist annavad eranditult teada mõistlikud inimesed,” ütles lord Strabolgi oma lõppkokkuvõttes. “Kuid leidub terve rida loodusnähtusi, millega neid kummalisusi saab seletada. Pole midagi sellist, mis viitaks, et tegu on tulnukate kosmoselaevadega.”

Sheffield Hallami ülikooli UFO-ajaloo ekspert David Clarke ütleb, et kaitseministeerium võttis toonast lordide koja debatti tõsiselt. “Dokumendid näitavad, et nad tegid palju tööd, et lord Strabolgi varustada vajalike taustateadmistega,” ütles ta.

Kuid samas näitavad toimikud, et ministeerium suhtus UFO-teadetesse üsna pragmaatiliselt. Briti valitsuse seisukohalt tasus juhtumit uurida vaid siis, kui ohus oli rahvuslik julgeolek. “Kui oli selge, et mingi juhtumi puhul polnud tegu vaenlase sõjavahendiga, siis kadus igasugune huvi asja edasi uurida,” ütles Clarke.

Tema sõnul on ministeeriumi praegune ettevõtmine suur samm sellel teel, et tekitada rahvas usku, et mingeid valitsuse salavandenõusid pole olnud. “Selle materjali avalikustamine on hea ning näitab, et see, mida me teame polegi väga palju.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2008, 11:45
Otsi:

Ava täpsem otsing