Süsihappegaasi tase tegi 650 000 aasta rekordi

14. mai 2008, 15:52

Süsinikdioksiidi tase atmosfääris on
jõudnud rekordtasemele, selgub värskest USA teadlaste raportist. Nii kiire CO2
taseme tõus võib tähendada, et kliima soojenemine võib väljuda kontrolli
alt.

Hawaiil asuva Mauna Loa observatooriumi teadlaste väitel on süsihappegaasi praegu atmosfääris 387 osakest miljoni kohta, alates tööstusrevolutsiooni algusest on tõus olnud 40 protsenti. Ühtlasi on tase jõudnud viimase 650 000 aasta tippu, kirjutas The Guardian.

Numbrid avaldas USA rahvuslik ookeani- ja atmosfääriadministratsioon oma kodulehel. Selgub, et põhilise kasvuhoonegaasi kogus atmosfääris tõuseb ennustatust kiiremini. Mullu lisandus 2,14 osakest miljoni kohta. Viimase kuue aasta jooksul on olnud neli aastat, kus tõusutempo on olnud miljoni kohta üle kahe osakese. 1970-2000 tõusis süsihappegaasi kontsentratsioon aastaga umbes 1,5 osakest miljoni kohta, alates aastast 2000 on aastate keskmine tõusutempo olnud 2,1.

Teadlaste sõnul võivad need arvud tähendada, et Maa on kaotamas võimet siduda igal aastal miljardeid tonne CO2. Kliimamudelid eeldavad, et umbes pool tulevastest emissioonidest suudavad ära siduda metsad ja ookeanid, kuid nende arvude valguses võib see ennustus osutuda liialt optimistlikuks.

Kui atmosfääris on rohkem süsihappegaasi, siis eeldab see, et gaasi atmosfääri paiskamist tuleb vähendada kavandatust rohkem, et vältida kliima soojenemist ohtliku määrani.

ÜRO valitsustevahelise kliimapaneeli aseesimees Martin Parry ütles, et hoolimata kõigest on olukord läinud hullemaks. „Kasvuhoonegaaside tase atmosfääris tõuseb ning kasvutempo kiireneb. Juba on näha kliimamuutuste mõjusid ning ka need mõjude ilmnemine hakkab kiirenema, kui me ei võta midagi ette.”

Mauna Loa vulkaani põhjaküljel, 3397 meetri kõrgusel asuv observatoorium on mõõtnud süsihappegaasi kontsentratsiooni atmosfääris alates 1958. aastast ning neid mõõtmisandmeid peetakse üheks kõige usaldusväärsematest, sest observatoorium asub kaugel võimalikest saastajatest, mis võiks mõõtmistulemusi väärata.

Möödunud aastal ilmunud uuring tõi välja ka kolm peamist põhjust, miks CO2 tase atmosfääris tõuseb: maailmamajanduse kasv, kivisöe massiline kasutamine elektri tootmiseks Hiinas ning metsade ja merede vähenenud võime gaasi siduda. Umbes pool gaasikontsentratsiooni suurenemisest tuleneb Hiina kivisöeelektritootmisest. Hiina majandustõus pööras maailmamajanduse süsinikuemissioonikõvera taas ülespoole. Alates 1970. aastatest oli see seoses suuremate efektiivsuspüüdlustega näidanud langustrendi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2008, 10:50
Otsi:

Ava täpsem otsing