Tagasipöördumine Kuule

14. mai 2008, 16:02

NASA järgmise Kuule saadetava kosmoselaeva
pardal olevad uued seadmed hakkavad koguma informatsiooni, mis muudavad inimeste
kosmosesse saatmise ohutumaks.

NASA orbitaaljaam saadetakse Kuu poole teele selle aasta jooksul. See on esimene samm ambitsioonikas plaanis saata inimene uuesti Kuule ja sealtkaudu edasi Marsile. Nime Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) kandev kosmoselaev kasutab uut tüüpi tehnoloogiaid, et Kuu pind täpselt kaardistada, leida Kuult vajalikke ressursse, näiteks jääd, ning hinnata kiirgusohtu Kuul viibivatele inimestele, kirjutas Technology Review.

LRO on kõige kõrgetasemelisem Kuu satelliit, mille NASA kunagi ehitanud on, ütles LRO projektis osalev teadlane Richard Vondrak, lisades, et selle abil loodetakse koguda infot, mida mõnikümmend aastat tagasi polnud võimalik koguda. „Uurime Kuud põhjalikumalt kui ühtegi teist taevakeha, lootes kasu tuua kõigile riikidele, muuhulgas Hiinale, Jaapanile ja Indiale, kes on teada andnud plaanist saata lähema 10-20 aasta jooksul inimene Kuule,” lisas samuti LRO projekti kallal töötav NASA teadlane David Smith.

LRO on osa NASA pikemaajalisest programmist, mille käigus loodetakse leida vastuseid fundamentaalsetele küsimustele füüsikast, maavälise elu võimalikkusest ning uute ressursside ja energiaallikate avastamisvõimalustest kosmoses. Nende eesmärkide saavutamiseks on vaja inimene uuesti Kuule viia. Enne seda aga on Vondraki sõnul oluline teada palju rohkem Kuu topograafiast ja kiirgusest.

"Apollo-missioonide käigus toimus mitmeid eluohtlikke apse,” ütles Smith. „Me ei maandunud siledale pinnale, lisaks olid kõikjal suured kivirahnud, mis oleksid võinud sõidukit kahjustada ning takistada tagasipöördumist Maale. Tänapäevased turvalisusstandardid Apollo-missiooni üldse ei lubakski.”

Apollo mehitatud kosmoselaevade programm lõpetati 1975. aastal. Alles 1990. aastal saatis USA Kuu orbiidile uued satelliidid, mis tiirlesid kuude kaupa ümbe Kuu ning saatsid Maale andmeid.

LRO tiirleb 50 kilomeetri kõrgusel ümber Kuu ühe aasta. Eelmised USA satelliidid jäid umbes 100-200 km kõrgusele, samuti nagu 2007. aastal teele saadetud hiinlaste ja jaapanlaste satelliidid. Madalamal tiirlemine võimaldab kosmoselaeval Kuud lähemalt jälgida ning teha suurema lahutusvõimega pilte, täpseid kaarte ning täpsemaid temperatuurimõõtmisi.

Satelliit varustatakse uut tüüpi seadmega, millest oma kosmosedebüüdi teevad kosmiliste kiirte teleskoop, mis hindab Kuu kiirguse mõju inimesele, ning laserkõrgusemõõtja, mis teeb Kuu pinnast kaarte.

"LRO on esimene uurimismissioonidest, mille eesmärgiks on pöörduda tagasi Kuule. Selle tulemustel on inimese kosmoseavastuste tulevikule oluline mõju,” ütles Vondrak

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 11:53
Otsi:

Ava täpsem otsing