ÄP fototoimetus • 14. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kui tõus, siis 11%, kui pidur, siis post

Eile hommikul ei ennustanud miski sedavõrd halbu makrouudiseid. Ilm oli ilus, ehkki jahedavõitu, pääsukesed on juba kohal. Inimesed ruttasid tööle, kauplused avasid uksed. Päeva jooksul pandi veel Tallinnas üks nurgakivi ja avati teelõik.

Makroanalüütikud olid ennustanud majanduskasvu edasist pidurdumist, aga nii kolme-nelja protsendini. Tuli aga 0,4 protsenti, põhimõtteliselt nullkasv. Nii pessimistlik polnud keegi.

Peame nentima, et Eesti-taolises väikeses ja avatud majanduses toimub iga muutus võimendusega. Sellega tuleb ettevõtjatel, aga eriti riigil arvestada - pole võimalik inertsi peal liikuda.

Sisenõudlusele ehk peamiselt tarbimisele ja kinnisvarale tuginenud buum lõppes järsult.

Valusalt vastu näppe saavad nii otsesed "süüdlased" kaubandus ja ehitus kui ka kõik muud valdkonnad. Negatiivse lisaeelarve kaudu jõuab mõju iga elanikuni.

Riik on küll reageerinud, ent umbes kolmest miljardist kroonist kokkuhoiust ilmselt ei piisa, sest see tugines väiksemale tagasiminekule.

Olulisem on see, mis saab edasi. Majanduskasv on nüüdseks aeglustunud kaheksa kvartalit ehk kaks aastat järjest, ehk on jalad juba põhjas?

Analüütikud on püüdnud paralleele tõmmata 1997. aastaga. Siis saavutas majanduskasv tipu neljandas kvartalis ja edasi aeglustus seitse kvartalit järjest 1999. aasta keskpaigani.

Ajalise pikkuse ja languse protsendi poolest peaks nüüdne aeglustumistsükkel hakkama läbi saama.

Samas on enamik ettevõtteid praegu kulusid kärpimas. Selle mõju avaldub järgmises kvartalis, seega võime vabalt ka miinusesse sõita.

Mis natuke lohutab, on taas ajalugu. Vaadates umbes kümne aasta tagust arengut, siis taastus kiire majanduskasv võrdlemisi kähku. Juba aasta pärast, 2000. aasta teiseks kvartaliks, oli korralik kiirendus (11,5 protsenti) saavutatud ehk Ameerika mägedes taas järsult üles. See näitab väikse ja avatud majanduse võimalusi ja ohte.

Eile tõi statistikaamet välja ka tööpuuduse näitajad, mis fikseerisid töötuse määra mikroskoopilise suurenemise, 4,1 protsendilt eelmise aasta lõpul 4,2 protsendile esimeses kvartalis. Naiste tööpuudus oli kergelt suurenenud, meeste oma aga seevastu vähenenud.

Ent aastataguse ajaga on summaarne töötus vähenenud ja tööhõive suurenenud, mis lubab teatud optimismiga tulevikku vaadata.

Kui muidugi ettevõtted ei lähe just massiliste koondamiste teed. Ehkki miski pole välistatud, arvame siiski, et see on vähe tõenäoline.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt