Anne Oja • 14. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Põlva Agro liikus vaikselt Hinrikuse kontrolli alla

Sel esmaspäeval avaldas väärtpaberiregister, et ühe tehinguga vahetas omanikku 694 000 Põlva Agro osa. Sellisel mahul omas Põlva Agro osasid vaid Hinrikuse firma Põlva Farmid.

Kui aripaev.ee eile Hinrikusele helistas, ei ajanud too tehingu toimumist tagasi, kuid pakkus, et kommenteerib väärtpaberiregistri kannet homme. Hinrikus ütles, et sõidab parajasti autoga ning kuuleb telefonis halvasti.

Pisut enne kella 15 aga helistas Hinrikus aripaev.ee ajakirjanikule ja eitas kategooriliselt Põlva Agro müüki. Väärtpaberiregistri kande selgituseks ütles ta, et see ei tähendanud omanikuvahetust. "Ma ei ole Põlva Agrot kellelegi müünud," rääkis Hinrikus.

Viimasel ajal ringleb piimatootjate seas kuulujutt, nagu oleks Põlva Agro müüdud Põlva Piima juhile Aivar Häelmile. Seda kuuldes puhkes Hinrikus südamest naerma. "Seda võin küll kinnitada, et sinna ei ole ta läinud," ütles Hinrikus naeruturtsatuste saatel.

Põlva Agro juht Kalev Kreegipuu ütles eile, et tema ei tea omanikuvahetusest midagi. Kreegipuu sõnul toimetavad omanikud isekeskis ning firma juhtimisse see ei puutu. Seni pole praegused või uued omanikud Kreegipuud teavitanud, et piimatootja juhtimises tuleks suunda muuta või näiteks firma kulusid kärpida.

Äriregistrist on näha, et kui Hinrikus hakkas tasakesi osasid kokku ostma, tegid seda ka mitmed teised Põlva Agro omanikud, näiteks Põlva Jõusöödatehase juht Peeter Alep, kohaliku elektrifirma OÜ Eltam juht Tõnu Must ja praegune Põlva linnapea Tarmo Tamm.

Kreegipuu suurendas oma osalust kunagiselt 10 000 kroonilt 76 000 kroonile. Ühtlasi ostis osasid tagasi ka Põlva Agro ise. Nii Alep kui ka Kreegipuu müüsid oma osaluse mullu novembris. Must loobus 9000 kroonilt 323 000 kroonile kasvatatud osalusest tänavu jaanuaris.

"Ah, seda on nüüd raske selgitada, aga ju siis oli raha vaja," kommenteeris Kreegipuu mullust tehingut ja lisas, et kõikuv toorpiima hind selleks põhjust ei andnud. "Toorpiima hind on kogu aeg kõikunud," ütles ta, "Põlva Agro elab igal juhul ka viimase languse üle."

Äriregistri andmetel on 1 075 000kroonise osakapitaliga Põlva Agrol üheksa omanikku. 2002. aastal omas Hinrikus Põlva Agro osasid vaid 217 000 krooni ulatuses, praegu aga nii eraisikuna kui ka Põlva Farmide kaudu 1 008 000 krooni eest.

Eesti piimatööstused saavad laieneda Lätti ja Leetu, kuid Soome neil ilmselt asja pole, ütles Põlva Piim Tootmise juht Aivar Häelm aripaev.ee-le.

Häelmi sõnul on kõik praegused Eesti piimatööstused Euroopa turu jaoks liiga väikesed. "Arvan, et konsolideerumine peab jätkuma," rääkis Häelm, kommenteerides Maag Piimatööstuse kava lisaks hiljutisele Rakvere Piima ostmisele veelgi laieneda.

Kuna Soomes on kaks suurt ja tugevat põllumeestele kuuluvat piimatööstust, Valio ning Alma Foods, pole Häelmi hinnangul Eesti tööstustel sinna asja. "Ma ei usu, et oleks kedagi võtta Eestis. Lätis või Leedus oleks, kuid ma ei usu, et siin oleks nii kõva venda, kes läheks Soome kedagi üles ostma," rääkis Häelm.

Häelm tunnistas, et teeb juba pikemat aega ostmist väärt piimatööstuste vallas luuret.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt