Lahendus kliima soojenemisele: puud tuleb maha matta

15. mai 2008, 13:19

Inimkond hävitab üha innukamas tempos
miljonite aastate jooksul kogunenud päikeseenergiat, mis on maapõues säilinud
kivisöe ja naftana, ning põhjustab sellega üleilmset kliima
soojenemist.

Nüüd on kahel saksa teadlasel lahendus: Tuleb hakata massiliselt puid matma, kirjutas The Daily Green.

Greifswaldi ülikooli teadlased Fritz Scholz ja Ulrich Hasse idee avaosas pole midagi uut: tuleb istutada rohkem metsi, mis seovad atmosfäärist süsihappegaasi. Kuid neil puudel ei tule lasta mitte jala peal ümber kukkuda, samuti ei tohi neid põletada – seeläbi vabaneks kord seotud süsihappegaas taas atmosfääri. Selle asemel tuleb puud ladustada.

Kui puud langetada ja maha matta, siis vähendaks see kliimas soojenemise mõjusid võimalik, et suudaks kasvuhoonegaaside emissiooni isegi täies mahus neutraliseerida.

„Esimest korda annaks inimkond loodusele tagasi midagi, mida me oleme varem looduselt võtnud,” ütles Scholz. „Kui enamasti saab keskkonnaprobleeme tänapäeva tehnoloogiat appi võttes lahendada, siis CO2 puhul puudub realistlik lahendus.”

Samas eraldub ka maapinnast süsihappegaasi, selle vältimiseks soovitavad teadlased puid matta mahajäetud maa-alustesse kaevandustesse.

Selle imelise lahenduse juures on siiski kaks pisiprobleem. Selleks, et siduda ära maailmas aastas atmosfääri paisatav süsihappegaas, tuleks igal aastal metsaga täita suurem maa-ala kui Ameerika Ühendriigid. Aastane istutuskogus oleks võrdne selle metsaga, mis kogu 20. sajandi jooksul maha raiuti. Teiseks läheb vaja tohutult tühju kaevandusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 17:38
Otsi:

Ava täpsem otsing