Erik Prozes • 15. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ainus rinnahoidjaga daam sadade seas

Täpik pole mingi primadonna, pigem lihtne ja töökas maatüdruk, kes fotograafi eest suguõdede vahele peitu poeb ja pilgu häbelikult maha suunab. Täpik teab oma kohta karjas, ta ei rivaalitse, kuid ei lase endale ka pähe istuda. Üleüldse on selle 900pealise segakarja liidriteks pigem punased lehmad, kellel agressiivsus veres.

Viieaastane Harjumaal sündinud Täpik on kolme pulli ema. Pojad müüdi vahendaja kaudu Euroopasse ja nüüd plaanib loomaarsti haridusega peremees teaduse abiga Täpikul ainult tütreid ilmale aidata. Rekordlehm on nagu tippsportlane, keda peab rohkem jälgima, aga tervis on tal õnneks hea.

Erilist poputamist ei ole. Täpik sööb täpselt sama silo, mida teisedki. Ehk vaid mõned kilod rohkem, nii 33 kilo päevas. Lisaks silole on ratsioonis veel 13 eri komponenti. Nagu teistelgi.

Päikest näeb Täpik ainult vabaliikumisega lauda aknast ja ega ta karjamaale oskagi tahta. Liigne palavus ja tuul ei mõju tervisele hästi. Aga mis laudaski viga. Traktor lükkab toidu ette ja joogivesi on vaid paari sammu kaugusel.

Ei saa öelda, et Täpiku päev inimese pilgu läbi väga põnev oleks. Näiteks üleeile kell neli hommikul käis ta kõrvaltoas lüpsil ja pärastlõunal kell neli uuesti.

Ülejäänud aja ta lihtsalt sööb ja mäletseb. Ja nii päevast päeva, aastast aastasse. Pulli ka ei saa. See värk käib kunstseemendamise teel.

Kolmapäevane piimaand jääb 63 liitri ehk kuue ämbri kanti. Pealegi teeb Täpikule liiga vastsoetatud rinnahoidja. Pole siin millegagi eputada.

Täpik pole rumal loom. Kui keegi talle liiga teeb, siis selle jätab meelde ja jutustab teistele ka. Koer on ikkagi targem. Lihasööjad loomad lihtsalt peavad ellujäämiseks taimetoitlastest nutikamad olema.

Täpik arvatavasti teab, et umbes 7aastaselt ahtraks jäädes pääseb ta üle hulga aastate laudast välja. Läheb viimaseks sõiduks ja viimaseks andmiseks - liha praeks ja kondid supiks. Vot selline on Täpiku elu.

Kõljala Põllumajandusliku OÜ juht Tõnu Post tunneb Täpiku üle uhkust.

Post oletab, et Täpik pole mitte ainult Eesti, vaid kuuendiku planeedi rekordlehm, viidates endise Nõukogude Liidu alade nigelale piimakarja kasvatamise tasemele.

Ettevõtte piimatoodang paranes hüppeliselt 2003. aastal uue ja moodsa vabapidamise lauda valmides. Lauda rekonstrueerimine ja uus lüpsiplokk läksid maksma 15 miljonit krooni.

Piimakarja plaanib Post lähema mõne aasta jooksul poole võrra suurendada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt