Lemmi Kann • 15. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Türisalu spaa projekt on venima jäänud

"Asi seisab arendaja taga. Kui tema on valmis edasi minema, oleme ka meie," ütles hindamist tegeva OÜ Hendrikson & Ko töögrupi liige Riin Kutsar. Mis võib viivituse põhjuseks olla, ei osanud Kutsar öelda, pakkudes ühe võimalusena välja jahtuvast majandusest tingitud kehvad olud.

Bonnard Kinnisvara üks omanikke Toomas Truuvert tunnistas, et neil on rasked ajad nagu enamikul arendajatel, päris toppama pole firma aga õnneks jäänud. "Raske on, seda tuleb tunnistada, ei tasu pead liiva alla peita. Tuleb püksirihma pingutada ja edasi minna," ütles Truuvert siiski optimismist pakatava häälega.

Detailplaneeringut koostava arhitektuuribüroo Hoerdel OÜ arhitekti Anu Vaarpuu sõnul sadasid neile üllatusena kaela nahkhiired, kelle lennukoridor läheb üle tulevase spaa territooriumi ning see vajab täiendavat uurimist.

Truuvert ütles, et nende nägemuses sõlmitaks teise etapi leping just juunis, kui nahkhiiri saab jälgima hakata.

Eestimaa Looduse Fondi nahkhiireprojekti juht Lauri Lutsar nentis, et keskkonnamõjude hindamine on tihti ühekülgne ja paljud asjad jäetakse ilma spetsialisti näpuga näitamiseta kahe silma vahele.

Seda, et just nahkhiired suurejoonelisele spaaprojektile vee peale tõmbaksid, asjaosalised siiski ei usu. Nahkhiired on vaid üks väike osa spaa-arendajate teel olevatest kividest ja kändudest, sest Türisalu pank jääb maakondliku tähtsusega roheala piiresse.

Kavandatav spaahotell ise aga ulatub pooleldi ehituskeeluvööndisse, mis on projekti suurim takistus. Ehituskeeluvööndit saab oma otsusega kitsendada vaid keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, kes on varem planeeringumenetlust kritiseerinud.

Keskkonnaminister saab oma seisukoha öelda aga alles siis, kui Harju keskkonnateenistus on hindamisaruande heaks kiitnud, detailplaneering valmis ning Harku vallas vastu võetud. Esialgse plaani järgi oleks sel aastal alanud ehitusprojekti tegemine ja järgmisel oleks ehitamiseni jõutud. Vaarpuu sõnul on tõenäoline, et kopp lüüakse maasse paari aasta pärast.

Kas hetkeraskused tulevikus ka spaa ehitust mõjutama hakkavad, teab Truuverti sõnul vaid jumal taevas. "Kui ei tule endal välja, siis tuleb maha müüa, teeb keegi teine. Mis seal ikka, elu läheb edasi," teatas Truuvert.

See, et arendaja seda detailplaneeringut praegu teeb, ei tähenda, et see kindlasti vastu võetakse. Keskkonnamõjude hindamine ja detailplaneeringuga lahendatud valla seatud tingimused peavad andma vastuse, kas spaahotell Türisalu pangale sobib või mitte.

Kõige suurem probleem spaa ehituse juures on kanalisatsiooni ja veevarustuse lahendamine, milleks tuleb esmalt ära oodata reovee puhastusjaama valmimine Suurupis. Kanalisatsiooni ehitamine võib niivõrd kulukaks osutuda, et kogu projekt ei tasu ennast lihtsalt ära.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt