Nafta hind läheneb 130 dollarile barrel

Tõnis Oja 19. mai 2008, 00:00

Nafta hind kerkis reedel taas uuele rekordtasemele pärast seda, kui investeerimispank Goldman Sachs tõstis musta kulla hinnasihti järgmiseks poolaastaks 141 dollarini barrel.

"Taas peame süüdistama Goldmani," kommenteeris uudisteagentuurile Bloomberg investeerimispanga Macquarie globaalsete energeetikaturgude üksuse asepresident Nauman Barakat. "2005. aasta mais ennustasid nad, et hinnad kerkivad dramaatiliselt ning nii nad ka tegid. Mõned nädalad tagasi, varsti pärast Goldmani järjekordset raportit, kerkis nafta hind 125-ni. Mitte keegi ei soovi panustada Goldmani vastu," põhjendas ta.

6. mail ilmunud raportis kirjutas Goldman Sachsi analüütik Arjun N. Murti, et "järgmise kuue kuni 24 kuu jooksul on nafta hinna kerkimine 150-200 dollarini barrel üha tõenäolisem". Murti oli aga esimene, kes ennustas juba 2005. aasta märtsis, et nafta hind võib enne 2009. aastat kerkida 50-105 dollarini barrel.

"See turg soovib minna kõrgemale ja seepärast teeb ta seda iga uudisekillukese peale," oli analüüsikeskuse Energy Security Analysis naftaosakonna direktori Risck Mülleri kommentaar. "Hiina maavärinast tingitud söe kättesaadavuse probleemid tõstavad küll nõudlust kütteõli järele, aga mahud ei ole suured," oli Mülleri vastuargument Goldman Sachsile, kes põhjendas nafta hinna tõusu diislikütuse ja kütteõli nõudluse kasvuga Hiinas.

Reedel kerkis New Yorgis naftabarreli hind esmakordselt üle 127 dollari taseme ehk 127,40 dollarini barrel. Londonis kerkis nafta hind 1,5 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing