Kas loomad suudavad maavärinaid ennustada?

19. mai 2008, 10:13

Veetaseme seletamatu langus tiigis,
tänavatele ilmunud tuhanded kärnkonnad ning veidralt käituvad loomaaiaasukad on
kõigest mõned näited loomade veidrast käitumisest, mida täheldati enne viimase
30 aasta rängimat maavärinat Hiinas.

Sel ajal, kui rusude alt laipu otsiti, hakati internetifoorumites usinalt süüdlasi otsima. Paljud hiinlased ei saa aru, miks valitsus midagi ei teinud, ehkki loomad andsid läheneva katastroofi kohta selgeid signaale, kirjutas AP.

„Kui seismoloogid teeksid oma tööd professionaalselt, oleksid nad suutnud maavärinat ennustada kümme päeva varem, kui ühest Hubei tiigist kadus kõigest tunni ajaga mitu tuhat kuupmeetrit vett,“ kirjutas üks kommentaatoritest.

Seismoloogide sõnul on aga praktiliselt võimatu öelda, kus ja millal maavärin toimuda võiks.

„Mitmed riigid, nende hulgas ka Hiina, on üritanud leida viisi, kuidas looduslikke märguandeid kasutades maavärinaid ennustada. Peamiselt on uuritud loomade käitumist, kuid siiani pole leitud usaldatavat meetodit maavärinate ennustamiseks,“ ütles seismoloog Roger Musson Briti geoloogiateenistusest.

Asjatundjate arvamus pole aga vaigistanud vihast diskussiooni. Kaasa on löömas ka suuremad väljaanded. Näiteks ajaleht China Daily tõstatas samuti küsimuse, miks valitsus maavärinat ennustada ei suutnud.

Esimeseks hoiatuseks olevat olnud maavärina epitsentrist umbes 350 kilomeetri kaugusel oleva tiigi kiire ja ootamatu tühjenemine. See juhtus kolm nädalat enne maavärinat. Kolm päeva enne katastroofi ronisid maavärinas rängalt kannatada saanud Mianzhu linna tänavatele tuhanded kärnkonnad. Kohalikud elanikud kartsid, et see märk võib kuulutada peatse õnnetuse saabumist, kuid ametnikud rahustasid neid, öeldes, et kõik on täiesti normaalne.

Maavärina toimumispäeval tagusid sebrad Wuhani loomaaias päid vastu ust. Wuhan asub maavärina epitsentrist ligi tuhande kilomeetri kaugusel. Raevukalt käitusid ka elevandid ning tiigrid ja lõvid jalutasid tavapärase pikutamise asemel keskpäeval ringi.

Loomade selline käitumine võib olla juhus. Loomaaed asus ju maavärina toimumiskohast väga kaugel ning tõenäoliselt toimub seal iga päev midagi veidrat, mida keegi pärast ei meenuta, kui midagi ebatavalist sellele ei järgnenud. Ka tiikide tühjenemine ja kärnkonnade liikumine on seletatav ka muuga kui maavärinaga.

Kui aga oletada, et maavärina ja loomade käitumise vahel on tõepoolest seos, siis kuidas suudavad loomad seda tajuda? Mussoni sõnul on tõenäolisimaks seletuseks, et kivimite liikumine enne maavärina toimumist tekitab elektrilise signaali, mida loomad tajuvad. Teise seletuse kohaselt suudavad loomad tajuda väga nõrku liikumisi maakoores, mis eelnevad suuremale pingelahendusele.

Zhang Xiaodong Hiina seismoloogiabüroost ütles, et nad on uurinud loomade käitumise ja maavärinate vahelisi seoseid juba 20 aastat, kuid tulemused on väga ebamäärased.

1975. aastal õnnestus hiinlastel vältida paljude inimeste hukkumist, sest seismoloogid soovitasid inimesed loomade veidrale käitumisele viidates evakueerida. 7,3 magnituudiline Haichengi maavärin tõi seega kaasa oluliselt vähem inimohvreid. Tegemist oli esimese eduka maavärina ennustusega.

Paraku ei õnnestunud hiinlastel seda edu järgmisel aastal korrata. 1976. aasta Tangshani 7,8 magnituudiline maavärin on üks kaasaja suurimaid. Ametlikult hukkus 255 000 inimest, kuid erinevate arvamuste kohaselt võib see number tegelikult olla kaks kuni kolm korda suurem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. June 2008, 14:26
Otsi:

Ava täpsem otsing