Kosmosetolm aitab tekkida veel

19. mai 2008, 14:47

Vett leidub kõikjal kosmoses, kuid kuidas
tekivad tähtedevahelised veepilved, millest hiljem tekivad tähed, planeedid ja
isegi elu, see on olnud seni teadmata. Lahendus võib olla väikestes külmunud
krobelistes kosmosetolmuterakestes.

Kui vesinik ja hapnik on gaasilisel kujul, siis on vee teke lihtne. Kuid interstellaarsete pilvede puhul ei näi see võimalus kuigi tõenäolisena, sest kuidas saaks tekkida tohutu veehulk, mis nendes pilvedes leidub, kirjutas New Scientist.

Enamasti on neis pilvedes vesi tolmuterakeste ümber jääst ümbrisena ning arvatakse, et hapnikuaatomid kogunevad tolmuterakestele, kus nad vesinikuga reageerides moodustavad vee.

Jaapani Hokkaido ülikooli teadlane Akira Kouchi pani koos oma kolleegidega selle idee proovile, külmutades hapnikku 10 kraadini ülalpool absoluutset nulli. Kui seejärel hapnikuaatomeid pommitati vesinikuaatomitega, tekkis vesinikperoksiid, mis seejärel reageeris uuesti vesinikuga ning tekkis vesi. Reaktsioon oli piisavalt kiire selleks, et seletada tohutuid veekoguseid, mis leiduvad interstellaarsetes pilvedes.

Leedsi ülikooli teadlane Paola Casselli nimetas jaapanlaste tööd oluliseks avasammuks, kuid rõhutas, et katsetes kasutati 02 molekule, kuid interstellaarsetes pilvedes on tavalisemad üksikud hapnikuaatomid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2008, 10:49
Otsi:

Ava täpsem otsing