PIN-kalkulaatorid viskavad vedru välja

20. mai 2008, 17:42

Aripaev.ee toimetusele teatas murelik
pangaklient, et tema PIN-kalkulaator ei anna märku patareide tühjenemisest ning
genereerib valesid koode. SEB ja Hansapank selles probleemi ei näe, sest
kalkulaatorid polevat igavesed.

Murelik pangaklient rääkis aripaev.ee-le, et PIN-kalkulaator võib turvalisuse asemel palju peavalu põhjustada. Nimelt ei anna kalkulaator märku patareide tühjenemisest ning kui tühjenemise ajal on parajasti mõni pangatoiming käsil, viskab kalkulaator valesid koode.

SEB tehnoloogia osakonna direktori Tammo Otsasoo sõnul on loomulik, et PIN-kalkulaatorite patareid saavad aeg-ajalt tühjaks. “Kuna vanimad PIN-kalkulaatorid on juba seitse aastat kasutusel, on igati loogiline, et patareid võivad hakata tühjaks saama. PIN-kalkulaatori patarei elueaks on keskmiselt seitse aastat. Patareide tühjenemise kiirus sõltub ka PIN-kalkulaatori kasutamise aktiivsusest. Patarei tühjenemine viib sünkroonist välja kalkulaatoris oleva kella, mis võib olla põhjuseks, et masin annab justkui valesid koode. Kuna PIN-kalkulaator on turvaseade, ei saa sellel patareisid vahetada,” kommenteeris Otsasoo.

Otsasoo andmetel on SEB-s kalkulaatoritega probleeme olnud siiski suhteliselt vähe. “Kalkulaatorid on siiani väga hästi vastu pidanud. Samuti annavad kalkulaatorid aegsasti teada patarei tühjenemisest ning lubavad jätkata kalkulaatori kasutamist. Imele lõpmatu energia osas loota aga ei maksa ja sellise teate peale tuleks kalkulaator ikka välja vahetada, et ei tuleks silmitsi seista ebameeldiva faktiga,” lausus Otsasoo ning soovitas klientidel kasutada ID-kaarti, kuna sellel on oluliselt rohkem kasutusvõimalusi kui PIN-kalkulaatoril. "PIN-kalkulaatorit kasutades peab iga internetipanga jaoks olema eraldi kalkulaator või kaart. ID-kaart ja Mobiil-ID sobivad kõikidele internetikeskkondadele, nii pangale, riiklikule registrile kui ka muule teenusepakkujale. Lisaks saab ID-kaardi ja Mobiil-IDga anda digitaalset allkirja, mis on samaväärne omakäelise allkirjaga."

Hansapanga pressiesindaja Kristi Künnapase sõnul neil PIN-kalkulaatori patareide probleemi üles kerkinud ei ole. „Kahjuks patareid aeguvad teatud aja tagant. PIN-kalkulaatori üheks oluliseks parooli moodustamise parameetriks on PIN-kalkulaatori enda kellaaeg. Seega, kui näiteks PIN-kalkulaatori kell on mingil põhjusel valeks läinud, siis on ka internetipanka sisenemise aknasse trükitud parool pangale sobimatu ja kliendile öeldakse, et sisestatud parool on ebakorrektne,“ märkis Künnapas.

“Tuleb silmas pidada, et kalkulaator on vaja iga viie kuni seitsme aasta tagant välja vahetada,” rääkis Otsasoo.

Vanemate PIN-kalkulaatorite patareid hakkavad Künnapase sõnul järjest üles ütlema, sest patarei maksimaalne kasutamise aeg on tootja (VASCO) hinnangul kolm kuni viis aastat. „Sellised PIN-kalkulaatorid vahetame pangakontoris tasuta ümber. Uuemad PIN-kalkulaatorid, mida oleme klientidele jaganud umbes kaks aastat, peaksid veel kuni kolm aastat vastu pidama,“ lisas pressiesindaja ning täpsustas, et probleemi korral vahetatakseka need tasuta välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2008, 11:38
Otsi:

Ava täpsem otsing