Uuring: varimajandus elavneb, eriti sigaretikaubandus

Hille Tressum 20. mai 2008, 17:12

Konjunktuuriinstituudi värske
uuring näitas illegaalsete kaupade ja ehitustööde leviku langust 2007. aastal,
kuid Eesti ja Läti vahelise sigaretiveo elavnemine võib olla varimajanduse
peatse hoogustumise märgiks.

Täna tutvustas Konjunktuuriinstituut värsket uuringut varimajanduse levikust aastal 2007. Selget langustrendi on märgata illegaalsete kaupade levikus. Samuti langes illegaalselt ostetud ehitusteenuste protsent. Seoses soodsama tubakahinnaga Lätis on hoogustunud Eesti-Läti vaheline piirikaubandus, mis võib olla seemneks illegaalse sigaretituru hoogustumiseks.

„Võrreldes 1998 aastaga on varimajanduse osakaal oluliselt vähenenud. Nüüd on aga situatsioon, kus unustatud probleemid võivad taaskord päevakajaliseks muutuda. Kindlasti aitab varimajandusele kaasa raskused majanduses ning kiire kaupade hinnatõus,“ rääkis Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel valminud uuringu kohaselt osteti mullu kõige enam salaehitusega seotud teenuseid. Võrreldes seitsme aasta taguse ajaga on see protsent mõnevõrra langenud. 2001. aastal maksis 38% ehitusmehele mustalt. Tõusutrendi näitavad aga illegaalne elamispindade rentimine ning illegaalsed õmblusteenused.

Siinkohal tuleks märkida, et lapsehoidjale makstakse mustalt peaaegu poole võrra vähem kui seda tehti 2006. aastal. Mullu tasus lapsehoiu eest makse maksmata vaid 16% lapsevanemaist.

Konjunktuuriinstituudi majandusuuringu sektori juhataja Evelin Ahermaa sõnul on oluliselt kahanenud salakaupba osakaal. Siinkohal märkis ta illegaalset arvutitarkvara, mille kasutamine on võrreldes 2001. aasta numbritega vähenenud 13% võrra. Ahermaa põhjendas salaturu vähenemist palkade ja ostuvõime tõusuga, mille tulemusel lubavad tarbijad endale kvaliteetsemaid kaupu.

Kokku on kuivanud ka salaalkoholi turg, mis peale 1998. aasta 26% aktsiisitõusu vohama hakkas.

„Kui 90ndate lõpus tarbis salaalkoholi 35% kõikidest alkoholitarbijatest, siis mullu oli see protsent langenud 3ni. Praeguseks on salaalkoholiturg kahanenud 90ndate aastate neljakümnest protsendist kümnendikuni. Salaalkoholituru käive oli mullu 80-126 miljonit krooni, millest riigile jäi tulumaksu ja aktsiisimaksu näol laekumata ligi 100 000 miljonit krooni," rääkis Ahermaa.

Salasigarettide osakaal moodustub kogu sigaretiturust 20-25%. Ühtlasi selgus uuringust, et veidi enam kui kolmandik suitsetajatest ostis mullu salasigarette. Eesti ja Läti sigarettide märgatav hinnavahe elavdas piirikaubandust.

Teatavasti tohib sigarette üle piiri tuua vaid oma tarbeks. Konjunktuuriinstituudi andmeil jätkub sigaretimüüjate ladudes vana aktsiisimaksuga sigarette kuni üheksaks kuuks. Seetõttu ei mõjuta aktsiisitõus tarbijat enne oktoobrit.

2009. aastaks peab sigareti hind tõusma vastavalt Euroopa Liidu määrusele 35,1 kroonini. Kõrgem hind võib elavdada salasigaretiturgu.

Võrreldes 2006. on illegaalse sigaretituru osakaal jäänud samale tasemele. Riigil jäi seetõttu aktsiisi- ja tulumaksuna saamata ligikaudu 395 miljonit krooni.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. May 2008, 17:09
Otsi:

Ava täpsem otsing