Nõudlus Euroopa ja USA turgudel veab musta metalli hinna kõrgustesse

ÄP 21. mai 2008, 00:00

Vasekaevandustes Tšiilis ja Mehhikos alanud streigid võivad vähendada saadaval olevat materjali kogust.

LME laovarud on ka aprillikuu jooksul püsinud küllaltki madalal tasemel ning kuu lõpuks jõudnud isegi 110 miljoni tonni piirile. Londoni, New Yorgi ja Shanghai laovarud kokku on vähenenud aasta algusest ligi 30%, olles Bloombergi analüütikute sõnul piiril, mis võrdub vähem kui 4päevase ülemaailmse vasetarbimise kogusega.

Seega tänu pingelisele pakkumise-nõudluse probleemile on hinnasurve pigem ülespoole. Aprilli keskimine müügihind Londoni metallibörsil oli 8684,93 USD/t.

Roostevaba terase turg on 2008. aasta alguses stabiliseerunud ning kosumas, see on kõige märgatavam Euroopas.

Aasia turg seevastu on pigem ootavas seisundis ning Ameerikas avaldab majanduse üldine ebakindlus tarbimisele jätkuvat mõju. Kuid siiski võib öelda, et ka seal on näha stabiliseerumise märke.

Nikli laovarud LME ladudes tegid aprilli alguses väikese tõusu, kerkides 50 000 tonnilt 52 000 tonni piirimaile.

Laovarude tõus on põhjustanud hinnasurvet, tuues märtsikuu keskmise hinna 31 225 USD/t tasemelt allapoole, olles aprillis 28 763 USD/t.

LME laovarud on märtsikuu algusest kasvanud, jõudes mai alguseks 1040 mln/t piirimaile. 2008. aastal valitseb turul pigem mõõdukas ülepakkumine, mis võib aastaks 2009. pöörata väikesesse defitsiiti.

Euroopa turgu mõjutav finantssurve teeb oma töö. Väga kõrged tooraine hinnad ning märgatavalt raskemaks muutunud krediidi saamine paneb tootjad elama peost suhu. Püütakse laovarusid võimalikult madalal hoida ja osta tooret vaid konkreetsete tellimuste vastu. Lõpptarbijad otsivad võimalusi paindlikuks maksmiseks või siis lükkavad tellimusi edasi. Aprilli keskmine müügihind oli tasemel 2757,45 USD/t.

Ekspertide hinnangul jätkavad musta vanametalli hinnad veel tõusu, kuid see on viimastel nädalatel mõnevõrra aeglustunud.

Hinda mõjutab tugev nõudlus Euroopa ja USA turgudel. India ja Kaug-Ida turg on veidi nõrgem.

Palju sõltub sellest, kas Euroopa jälgib India eeskuju ja keeldub sellise hinnaga ostmast või hakkab India uuesti ostma. Mõningate ekspertide arvates kipuvad müüjad oma varusid hoidma, sest nad teavad, et lähitulevikus saab selle eest paremat hinda. Kuni vanametalli ostjad suudavad kõrgemat hinda küsida ka klientidelt, ei ole ette näha hindade langust.

Allikas: Marko Kippa, AS Kuusakoski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing