Inglased andsid loa inimese-looma hübriidembrüote loomiseks

21. mai 2008, 12:20

Suurbritannia seadusandjad kiitsid
esmaspäeval heaks eelnõu, mis lubab teaduslikel eesmärkidel luua inimese-looma
hübriidembrüoid.

Samal ajal arutati ka eelnõusid, mis lihtsustaks loa saamist lesbide viljakusraviks ning kindlate omadustega embrüo väljavalimiseks, kes hiljem saaks annetada organeid või kudesid rasket haigust põdeva vanema õe või venna jaoks. Eelnõud tekitasid tormilise diskussiooni, milles peaminister Gordon Brown ning teadlased vastandusid usuliidrite, abordivastaste ning rea teiste seadusandjatega, kirjutas LiveScience.

Teadlased sooviksid inimese-looma hübriidembrüoid kasutada tüviraku-uuringuteks, et leida ravi näiteks Parkinsoni ja Alzheimeri tõve vastu ning päästa või muuta paremaks miljonite elusid.

Meetod seisneks inimese DNA siirdamises tühja lehma või küüliku munarakku. Seejärel stimuleeritakse munarakk elektrilöögiga jagunema, nii et see areneb väga varajases arengujärgus embrüoks, millest saab eraldada tüvirakke.

Teadlaste sõnul ei lasta embrüotel areneda kauem kui 14 päeva. Nii loodetakse leevendada tüviraku-uuringuid pidurdavat uuringuteks saadaolevate inimembrüote nappust.

Eelnõu vastased hoiatavad aga, et embrüote loomise seaduse leevendamine võib viia inimembrüote geneetilise muundamiseni. Näiteks kardetakse, et uus seadus võib lõpuks panna aluse soovitud omadustega beebide disainimisele geneetilise muundamise teel.

Suurbritannia rahvusliku meditsiiniuuringute instituudi rakubioloog Robin Lovell-Badge selgitas, et geneetiliste haiguste parem mõistmine rakulisel tasemel võib kiirendada ravimeetodite väljatöötamist. „Samas peame olema ettevaatlikud, et seda võimalust mitte ülereklaamida, sest kindlalt lubada ei saa ju midagi. Kui see meetod aga töötaks, mõistaksime neid haigusi kindlasti paremini. Haiguste parem mõistmine on aga ravimeetodite väljatöötamiseks hädavajalik.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. June 2008, 10:49
Otsi:

Ava täpsem otsing