Urve Vilk • 21. mai 2008 • 5 min
Jaga lugu:

Julge ja kiire otsustaja

Ühtepidi võib olla frustreeriv, et ei ole midagi stabiilset, teistpidi on põnev, et pole kahte ühesugust päeva ega aastat, selgitab Luude.

Kuidas Te Cleanawaysse sattusite?

Kandideerisin avalikul konkursil, esialgu küll teisele ametikohale. Olin paar kuud lõuna regiooni juht, siis sain Eesti tegevjuhiks.

Kas tegevjuhi töös oli algul Teie jaoks ka midagi üllatavat?

Elu Cleanaways võib kirjeldada kui elu põnevusfilmis. Tänaseni toob iga päev midagi uut kaasa, olen saanud kogemusi, mida paljudes teistes valdkondades ei oleks võimalik saada. Valdkond ise on huvitav ja muutuv, tänane päev ei sarnane eilsega.

Teie tegevjuhiks saades ei räägitud jäätmekäitlusest nii palju kui täna?

Uus jäätmeseadus hakkas kehtima kui Eesti astus Euroopa Liitu, osa rakendussätteid hakkas kehtima hiljem. Selleks, et tähelepanu nii suur võib olla, ma valmis ei olnud. Omal ajal võtsin jäätmekäitlust kui ükskõik millist teist äri, nüüd on see rohkem politiseerunud, välja on tulnud jõujooned, mida ei osanud siis arvatagi.

Mis on jäätmekäitluses Teie jaoks köitvat?

Mulle meeldib, et on palju võimalusi, need vedelevad tee peal maas, korja ainult üles. Kui vaadata, kuidas Euroopa on arenenud, siis võimalused ei kao, vaid neid tekib pigem juurde. Näiteks tehnoloogia, mis võimaldab jäätmeid paremini käidelda või taaskasutada selliseid jäätmeid, mida enne ei olnud mõtet.

Ühtepidi võib olla frustreeriv, et töös ei ole midagi stabiilset, kõik muutub, teistpidi on põnev, et pole kahte ühesugust päeva ega aastat.

Kas ja kui palju on siis mõtet plaane ja prognoose teha?

Prognoose saab alati teha, aga detailsete strateegiliste plaanide või mitme aasta eelarvete tegemine on paberimäärimine. Muudatused seadusandluses tähendavad meie jaoks, et kuskil kulud suurenevad või vähenevad. Pikaajaliste plaanide tegemine on keeruline.

Palju on seotud ka hangetega, mille vahel võidad, vahel kaotad. Sageli tuleb kasutada intuitsiooni ning otsuseid vastavalt olukorrale kiiresti ümber muuta.

Kas selline teadmatus on stressirohke?

Stressi on selles töös väga palju. Aga vastukaaluks on põnevus, see on nagu mäng.

Milline juht Te olete?

Võin rääkida, milline juht ma tahaksin olla. Kui hästi see välja tuleb, saavad öelda teised. Tahan, et oleks õhkkond, kus inimesed tunneksid, et neil on mõnus olla. Olen aru saanud, et ettevõte koosneb inimestest. Cleanawayd kui sellist ei ole olemas, siin on 259 inimest, kes teevad oma igapäevast tööd. Kui nad kõik otsustaksid homme mitte tööle tulla, jääks ainult kaubamärk ja märge äriregistrisse.

Ma ei viitsi käia ja töötajaid kontrollida, üritan leida kolleegid, kes on võimelised ise otsustama ja vastutama.

Ja üritame järgida reeglit, et kui ettevõttel läheb hästi, läheb ka töötajal hästi.

Mis Teile igapäevatöös kõige rohkem meeldib?

Mul on tore ülemus, sakslane, kes juhib jäätmekäitlust Baltikumis. Meil on hea koostöö, mõistame teineteist pikalt seletamatagi. Kuna tema usaldab mind ja mina teda, on see suur tugi, mis teeb töötamise meeldivaks.

Kas Teil on veel eeskujusid?

Eelmises ettevõttes oli mu ülemuseks äraütlemata karm tegelane. Olen tihti mõelnud, et ma ei taha iialgi alluvatega nii käituda, nagu käitus tema. Püüan teha 180 kraadi teistpidi.

Samas oli tal ka palju tarkusi ning ta on olnud mulle eeskujuks probleemide, kriiside ja raskete olukordade lahendamisel. Mõned tema laused on minusse kinnistunud ja ma kasutan neid teadlikult või alateadlikult.

Kas Te väldite autoritaarsust?

Autoritaarsus on üks asi. Teiseks peab nägema töötajas inimest. Töötaja ei ole masin ega robot, vaid inimene oma emotsioonide ja heade ning halbade omadustega.

Ei tasu mõelda, et minu ettevõttesse on juhtunud kõige lollimad ja et ideaalsed töötajad on kusagil olemas, ainult minu ettevõttes neid ei ole. Et kui võtad uue töötaja, siis vaatad, et täitsa tark inimene, aga kui ta tööle tuleb, muutub selliseks, kes midagi ei tea.

Mida Te viimati lugesite?

Praegu loen ei tea kui mitmendat korda juba "Kolme musketäri". Ka tavalistest raamatutest võib leida palju elulisi asju, mida saab töös kasutada.

Millistest iseloomuomadustest Teil on enim kasu olnud?

Olen riskialdis, kui on vaja kiiresti otsustada, olen selleks võimeline.

Argo on uuendusmeelne ja alati muutustele avatud. Kui mõni idee talle meeldib, ei jää ta ootama, vaid haarab härjal sarvist.

Argo on lõbus ja jutukas, temaga saab kõikvõimalikel teemadel pikalt diskuteerida. Ta on lennukate ideedega ja tal on alati kindel arvamus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt