Tõnis Oja • 21. mai 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Välisfond optimeerib endiselt

Ehkki 2005. aastal kehtima hakanud seadus peaks takistama maksude optimeerimist nii, et juriidiline isik müüb aktsiad ajutiselt füüsilisele isikule, kes dividendidelt tulumaksu ei maksa ja hiljem aktsiad odavamalt tagasi ostab, ei paista see osade välisfondide puhul paika pidavat. Seaduse kohaselt peab üks tehingutest (kas müük või aktsiate tagasiost) olema sooritatud vähemalt 30 päeva enne või pärast dividendide väljamaksmise päeva.

Nimelt müüs Harju Elektri üks institutsionaalseid investoreid investeerimispank ING Luxembourg mõni päev enne dividendide nimekirja sulgemise päeva aktsiad (ilmselt) SEB kauplemiskontole ja ostis need paar päeva hiljem tagasi. Eile sooritati analoogiline suurtehing 380 000 Saku Õlletehase aktsiaga. Arvestades, et selline kogus aktsiaid on ING Luxembourgi kontol, on ülimalt tõenäoline, et ka selle tehingu eesmärgiks on maksude optimeerimine. Saku Õlletehase dividendiõiguslike aktsiate nimekiri fikseeritakse 28. mail, seega on tehingu sooritamise viimane tärmin homme.

Rahandusministeeriumi otseste maksude talituse juhataja Elo Haugase sõnul ei pruugi maksuamet välisfondi maksustada, mistõttu on selge, miks ING kontol olevad aktsiad ei pea kontole tagasi liikumiseks kuud aega ootama.

Sel kontol on ilmselt investeerimisfondile Amber Trust kuuluvad aktsiad.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt