Imeline robot hüppab nagu rohutirts

22. mai 2008, 18:06

Rohutirtsu-sarnane uus robot suudab hüpata
oma kehapikkusega võrreldes 27 korda kaugemale. Seitse grammi kaaluv robot võiks
aidata otsimis- ja päästeoperatsioonidel ning raske maastiku uurimisel.

Šveitsis asuva Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) intelligentsete süsteemide labori loodud robot hüppab oma kehapikkuse suhtes kümme korda kaugemale kui ükski seniloodud robot, kirjutas LiveScience.

"Roboti hüppamisvõime on võrreldav rohutirtsu omaga,” ütles roboti loomises osalenud EPFL-i viimase kursuse üliõpilane Mirko Kovac. „Kõrbetirts on umbes kolme sentimeetri pikkune ning hüppab ühe meetri kaugusele. Et ka roboti juures nii head hüppevõimet saavutada, analüüsisimegi kõrbetirtse ning kasutasime sarnaseid biomehaanilisi põhimõtteid.”

Robot kasutab hüppamisenergia salvestamiseks tirtsudele, kirpudele ja konnadele sarnast mehhanismi. Pisike aku ja mootor laevad kahte vedrut, mis suudavad kogutud energia kiiresti vabastada ning saavutada võimsa hüppe ja väga suure kiirenduse. Kolmesekundilise laadimise järel suudab robot sooritada kuni 320 hüpet.

"See loodusest inspireeritud hüppamisviis on ainulaadne, sest võimaldab väikestel robotitel liikuda raskel maastikul, kus kõndivad või ratastel veerevad robotid hätta jääksid,” ütles EPFL-i teadlane Dario Floreano. "Need väikesed hüppavad robotid võiks varustada päikesepatareidega, mis hüpete vahepeal laeksid. Nende abil võiks uurida kaugeid Maa piirkondi või isegi teisi planeete.”

Kovac tutvustas hüppavat robotit eile Californias Pasadenas toimunud rahvusvahelisel robootikakonverentsil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. June 2008, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing