Barnes & Noble jahib konkurenti

Romet Kreek 23. mai 2008, 00:00

Raamatuturg ei ole USAs lihtne turg. Seda enam, et majanduskasv on jõuetu ja inimeste rahakotist on kütuse ja toidukaupade hinnatõusu tõttu justkui kõle tuul läbi käinud. Kui kulusid tuleb piirata, meenuvad raamatud, neid ei pea ilmtingimata ostma.

Kui Barnes & Noble teeks pakkumise Bordersile, ei ole selge, kas konkurentsiamet annaks sellele rohelise tule. Barnes & Noble'i turuosa on Fordham Graduate School of Businessi professori Albert Greco andmetel 20-22 protsenti, kirjutas MarketWatch. Bordersi turuosa on 10-12 protsenti. Võrdluseks - kunagi raamatute müügist interneti teel välja kasvanud internetiäri Amazon.com turuosa on umbes 15 protsenti.

Kahe keti liitmine aitaks kuludelt kokku hoida ja aitaks kasvatada nii käivet kui ka kasumit, kuid kuna poed on sageli teineteise läheduses, tuleks osade rendileping lõpetada. Rendile andjad ei ole praeguses kinnisvaraturu situatsioonis kohe kindlasti rahul sellise tulemiga. Barnes & Noble on võlavaba firma. See muudab ta tugevaks. Kuna Bordersi turuväärtus on kõigest 420 miljonit dollarit, ei tekiks raha leidmisega ilmselt probleeme.

Borders on läbi vaatamas võimalusi müüa osa üksusi või koguni terve ettevõtte. Bordersil on raskusi finantsseerimisega, mistõttu aktivistist suurim investor (12% aktsiatest) Pershing Capital Management andis ettevõttele päris jõhkra intressiga laenu, kuniks midagi saab müüdud.

Vaatasin ettevõtte viimast presentatsiooni investoritele. Igas juhtimisalases õpikus on kirjas, et eesmärgid peavad olema numbrilised ja tähtaegadega. Ka Bordersil olid numbrilised eesmärgid, kuid millal on kavas need saavutada, polnud üldse määratud.

Bordersi aktsia ostmine on väga riskantne. Tegu on praktiliselt penniaktsiaga, makstes seitsme dollari ringis. Ettevõtte turuväärtus on madal. 61 miljoni dollari vaba raha vastu oli ettevõttel 554 miljonit võlgu. Ettevõtte tootis kahjumit. Raamatumüüja võib saada raamatupidamisväärtusest odavamalt.

Kui tehing läheks läbi, tunduks Barnes & Noble parema investeerimisobjektina. Võlavabal ettevõttel oli viimase aruande alusel 361 miljonit dollarit vaba raha.

Kuid Credit Suisse'i analüütik soovitab ülevõtmisega oodata. "Usume jätkuvalt, et Barnes & Noble võiks oodata madalamat hinda, ideaalsel juhul Bordersi pankrotimenetlust, mis laseks neil valida poode, mida nad soovivad," kirjutas Credit Suisse'i analüütik Gary Balter.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:33
Otsi:

Ava täpsem otsing