22. mai 2008
Jaga lugu:

David Lynchi mõjuvad mõtted

Vaadake kas või seda nimekirja: "Eraserhead", "The Elephan Man", "Twin Peaks", "Blue Velvet", "Mulholland Drive", "Inland Empire" ning lisaks sellele ta veel maalib, kirjutab muusikat ja püüab maailma rahu luua. Nüüd on ta oma mõtted kaante vahele kogunud.

Raamatupoodidesse jõudis mullu novembris Tallinna külastanud David Lynchi raamat "Suure kala jahil." Raamatu pealkiri on inspireeritud Lynchi mõttest, et inimese teadvus on justkui piiritu ookean ja ideede tekkimine kui kalapüük - "Kui tahad püüda väikseid kalu, õngitsed madalas vees. Kui tahad aga suuri kalu kätte saada, pead püüdma sügavamalt," seletab autor oma sellekohast nägemust.

Kuna teadvuseookeanist kanaldub ka tõeline ja ehe looming, siis on tema kunsti vaadates tunda, et ta on õngitsenud ikka väga eriskummalisi ja põnevaid kalu ning ilmselt üsna sügavatelt aladelt. Vastukaaluks oma loomingu tumedamatele toonidele on Lynch inimesena rõõmsameelne ja helge, olles intervjuudes ka öelnud, et loomingus kannatuste väljendamiseks pole vaja ja ei peakski neid oma elus viljelema.

Teadvuse arendamiseks ja avardamiseks on ta üle kolmekümne aasta transtsendentaalset meditatsiooni praktiseerinud ja antud jutukestest kiirgub tõesti läbi seesmist rahu ja enesekindlust. Peale lugemist jääb sind saatma mõnus muretu toon.

Lynch teeb meile ekskursiooni, väliselt lakoonilise ja sisult palju tõlgendamisvõimalusi pakkuva verbaalse seriaali, läbi oma elu. Ta käsitleb sel teel olulisemaid sündmusi ja verstaposte, teda erutavaid ja inspireerivaid teemasid.

Pildikesed tema lapsepõlvest, loomeprotsessist, ilust ja elust, ideedest ja nende tekkimisest, teadvusest ja meditatsioonist, muusikast, filmidest ja kino arengusuundadest, muidugi inimestest ning paljust muust. Lugemine on tabav - sõna selge, mõte klaar ja mis peamine, mõjuv.

Lookesed on mitmekihilised: huvitav on raamatust kiirelt läbi lipates saada teada sellise markantse tegelase põnevaid mõtteid elust, mõnus on ka ühe loo juures pikemalt mõtiskleda ja mediteerida, et jõuda asja tuumani.

Raamat, mille võiks ikka ja jälle kätte võtta ning mõne särava mõtte või põneva seigaga end mõttemaastikele ja teadvuseookeanile triivima viia.

Autor: Maria Klaar

Jaga lugu:
Hetkel kuum