Ministeerium: oskustööjõu puudus udib palka üles

23. mai 2008, 15:43

Rahandusministeeriumi teatel hoiab
palgakasvu endiselt kiirena jätkuv kvalifitseeritud tööjõu puudus, millele
lisanduvad töötajate kõrged palganõudmised.

Statistikaameti andmetel ulatus keskmine brutokuupalk 2008. aasta esimeses kvartalis 12 337 kroonini, mis on 19,5 protsenti rohkem kui möödunud aastal samal ajal. Brutopalga reaalkasv ehk palgakasv, millest inflatsioon on maha arvatud, oli 7,6 protsenti.

Palgakasvu aeglustumine vastas rahandusministeeriumi ootustele, kuid see on toimunud prognoositust tagasihoidlikumas tempos. Pidurdunud majanduskasvu taustal jätkus palgakasv kiires tempos, mistõttu tasakaalustamatused ja palgasurved tööturul püsivad.

Kuigi tööviljakuse kasv on peatunud, kasvavad palgad jätkuvalt kiiresti. Samas on palga ja tööviljakuse kasvude ühtlustumine Eesti ettevõtete rahvusvahelise konkurentsivõime säilitamise juures äärmiselt oluline ning tööturu arengud tervikuna omavad tähtsat rolli majanduse kohandumisel. Palgakorrektsiooni edasilükkumine võib mõjutada negatiivselt majandust tervikuna.

Palgakasvu hoiab endiselt kiirena jätkuv kvalifitseeritud tööjõu puudus ning töötajate kõrged palganõudmised, mis omakorda teeb spetsialistide leidmise keeruliseks. Spetsialistide vähesus peegeldub ka brutotunnipalga kiires kasvus, mis esimeses kvartalis kasvas mõnevõrra kiiremini kui keskmine palk, ulatudes 20,5 protsendini. Kindlasti on ka inimeste palgaootused inflatsiooni tingimustes kõrgemad.

Palgakasvu kiirendas 34,4 protsendiga tervishoid ja sotsiaalhoolekanne, 23,9 protsendiga haridus, 20,6 protsendiga hotellid ja restoranid ning 19 protsendiga hulgi- ja jaekaubandus. Hariduse ning tervishoiu ja sotsiaalhoolekande kiire palgakasv oli peamiselt põhjustatud administratiivsetest palgatõusudest. Hotellides, restoranides ning hulgi- ja jaekaubanduses kasvas palk vaatamata ärisituatsiooni halvenemisele. Neis sektorites kihutas palgatõusule hotellide ja kaubanduspindade lisandumine ning heade töökäte vähesus.

Keskmisest vähem kasvas palk veonduses, laonduses, sides ning töötlevas tööstuses. Veonduse puhul tingis palkade väiksema kasvu halvenenud ärisituatsioon ja eelmise aasta tagasihoidlikud majandustulemused. Töötleva tööstuse palgakasvu aeglustumine tulenes vähenenud tootmismahtudest tööjõumahukates ja siseturule suunatud ettevõtetes.

Selle aasta esimeses kvartalis oli tööviljakuse kasv ehk loodud lisandväärtus ühe töötaja kohta negatiivne (-1,1 protsenti). Põhjuseks oli 0,4 protsendini aeglustunud majanduskasv ja samaaegselt hõive kasvu kiirenemine 1,5 protsendini. Selle tulemusena on reaalpalgad kasvanud oluliselt kiiremini kui tööviljakus, mis aga võib pikemas perspektiivis vähendada ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Tööjõukulude kasvu seisukohalt näitas end positiivsest küljest töötlev tööstus, kus palgakasv oli pikemaajalise negatiivse hõive juures keskmisest madalam, mistõttu on töötleva tööstuse olukord mõnevõrra parem kui majanduses keskmiselt. Seega kärbitakse töötlevas tööstuses kulusid kasumlikkuse säilitamiseks.

Majanduskasvu aeglustumise ning ettevõtete kasumite vähenemise tingimustes pole võimalik pikalt palka tööviljakusest kiiremini kasvatada, sestap ootab majandusministeerium jätkuvalt palgakasvu aeglustumist, millele viitavad ka praegused indikaatorid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2008, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing