VIDEO: Värisege, rekkajuhid, konstaabel Koppel on kohal!

23. mai 2008, 07:50

Autojuhtide hirm, legendaarne
juhtivkonstaabel Mati Koppel teeb tööd apteekri täpsuse ja audiitori
põhjalikkusega. Teda nähes võtavad autod hoo maha, memmed jalgratastel sõidavad
joont mööda ning peaaegu võib kuulda möödasõitvate autojuhtide südamelööke ja
kergendatud ohkeid.

Lääne politseiprefektuuri juhtivkonstaabel Mati Koppel koos paarimees Taavo Tikkiga on Tallinn-Pärnu-Ikla maantee 64. kilomeetril tööl olnud juba hommikul kella 8st saadik. Möödasõitvad rekkamehed haaravad mobiilid või raadiosaatjad ehk lällarid, et kolleege hoiatada: Koppel on kohal!
„Meil on ka lällar autos ja teame täpselt, mida räägitakse,“ ütleb Mati. „Koppel koos Tikkiga on Seljal söömas! Ega ei tea, kus Koppel täna tööl on, nägin teda eile Türil,“ vahendab tagaräägitu ise lällarist kuuldut. „Legend on legend. Meelega ma vigu ei otsi,“ lausub ta.

Järjest peatavad nad veoautosid ja reisijaid täis ekskursioonibusse. Pärast lühikest kontrolli läbi akna, tuleb juht taas töntsa-töntsa politseiautosse ning peab leppima protokolli ja trahviga.

„Selvitä minulle, mitä se tarkoitta (Seleta mulle, mida see tähendab - toim)?“ vehib üks Soome pensionäre vedav bussijuht ärritunult kätega. Temalgi tuleb maksta 3000 krooni trahvi puudulike paberite pärast.

Koppel räägib, et Soomes ja Rootsis on bussijuhid sõitnud elupäevad, ilma et politsei neid kordagi peatanud oleks. Eestisse sattudes on nad raevus ja vihased, sest selgub, et dokumendid on korrast ära.

„Nad kurjustavad, et nüüd saite Euroopa Liitu ja hakkate targutama,“ ütleb Koppel. Ta näitab politsei videokaamerast ülesvõtet, kus bussijuhi reisijateveo dokumendil on märgitud vaid „Tukholma-Parnu“. Sellest piisab tõesti vaid trahvi jaoks.

Bussijuhid teevad ületunde
Vihjeid ületöötanud bussijuhtide kohta on tulnud politseisse inimestelt endilt. Veoautojuhtide kohta annavad infot ka konkurendid või endised töötajad „Reisifirmad hoiavad raha kokku, sageli jäetakse ära esimene ööbimine ja bussijuhid sõidavad ühe jutiga nt Prahasse või suusabaasi. Juhid on roolis isegi 30 tundi järjest,“ kurjustab Koppel.

„Kui näiteks mees on tulnud firmast töölt ära, on ta mulle rääkinud, mis seal täpselt toimub ja kuidas töö käib. Nii on meil lihtsam rikkujaid avastada ega pea korralikke juhte tülitama,“ räägib Koppel.

Mis puudutab digitaalseid sõidumeerikuid, siis nende lugemisel vaevalt Koppelile vastast on.

Prillid ninal, keerutab ta paberist rattaid, kus kuupäeva- ja kellaajaliselt on näha auto kiirus, tehtud töötunnid ja puhkepausid. Kui veel sellele lisada digitaalse sõidukijuhi kaardiga salvestatud info, mille järgi saab samuti kellaajaliselt näha autojuhi tööaega ja tehtud toidu-pissipause, on iga sekund autojuhi olme- ja hingeelust Koppelil peopeal. Kui vanasti nõuti sellist ülevaadet 15 päeva, siis nüüd 28 päeva kohta.

Võitlevad ausa konkurentsi eest
Patuse südametunnistusega autojuhid on püüdnud sõita mitme meerikuga, teise mehe (ka ülemuse) juhikaardiga ja viimases hädas isegi sirkliga ringikujulisi jutte vedada, et puhkepausi näidata, ent politseid sellega ei peta. „Näete, siin on juht hakanud sõitma hommikul kell 4.19 ja lõpetanud õhtul 20.15. Aga puhanud on vähem,“ selgitab ta.

Koppel ütleb, et nad ei võitle pelgalt selle eest, et auto-ja bussijuhtidel oleks ette näidata dokumentatsioon, nad peaksid kinni töö- ja puhkeaja seadusest ega teeks ületunde, toimetaks õigesti sõidumeerikutega ja täidaks korralikult dokumente. „Me võitleme ka kõikide juhtide võrdsete tingimuste ja ka õiglase konkurentsi eest. Kui me ei kontrolliks, oleksid teedel odavat teenust pakkuvad, kuid dokumentatsioonita ja teisisõnu illegaalset vedu teostavate firmade autod,“ lausub Koppel.

Juba peatabki Koppel Pärnu poolt tuleva veoki, mille kastis on suur rauast metsatöömasin. Peagi selgub, et dokumendid on korrast ära - pole ei Eesti-sisest ega rahvusvahelist veose luba.

Autojuht helistab kohale ka firma juhi. Juht seisab teeservas kokku ligi paar tundi ja saab karistuseks lisaks 3000kroonisele rahatrahvile ka sõidukeelu. Keerab nina ringi ja sõidab esimesse parklasse. Autojuht on nördinud.

„Mul pole lällarit, aga vahet pole. Kõik peavad oma tööd tegema. Olen elupäevad veoautojuht olnud ja tean Koppelit küll, on ennegi peatanud. Ma ütlen, et mõnikord aetakse ikka utoopilisi asju taga. Näiteks ei meeldi talle autokabiini ülal olevad proþektorid. Mujal Euroopas on need lubatud, tulen siia - ei tohi,“ ütleb ta.

Avastas seaduseaugu
Eestlane Sass on lõbus rekkamees, kes kalpsab, nimeline numbrimärk käes, naerdes politseinikubussi ja hetke pärast tagasi autosse.

„Tema eksis selle vastu, et alates mullu detsembrist ei tohi enam nimega numbrimärgitaoline silt, mis rekkameestel esiklaasi nurgas on, olla sama suur, kui auto numbrimärk,“ selgitab Koppel. „Ma selgitasin talle, trahvi selle eest ei tehta, kuid ehk see info jõuab ka teiste juhtideni,“ lisab ta.

Isegi kui Koppel parajasti juttu räägib, jälgib ta möödasõitvaid veokeid terava ja läbipuuriva pilguga.

Järgmine „ohver“, kes teeservale suunatakse on poolakas Janek. Tal kõlgub rekka esiaknal indiaanlaste unenäopüüdja. Ligi tund aega istub ta Koppeli kõrval politseibussis ja kuulab selgitusi, kus ta on sõidumeerikute märkimisel teinud vea.

„Tema oli lihtsalt oma teadmatusest valesti märkinud. Trahvi ma ei teinud, kuid loodetavasti sai nüüd aru, kuidas peab,“ ütleb Koppel.

Lääne politseiprefektuuri avalike suhete juht Kaja Kukk ütleb, et kui mingit seadust hakata otsima, on lihtsam seda kolleeg Koppelilt küsida.

"Kas altkäemaksu on ka pakkunud?" küsin lõpetuseks. „Eks ikka teinekord pakuvad, kuid minuga see läbi ei lähe ja mu eesmärk on jõuda ükskord õnnelikult pensionipõlveni,“ naerab Koppel vastu.

NB! Vaid 2 sõidukil 13st meie juuresolekul peatatust on kõik korras ning mehed saavad sõitu jätkata. Ülejäänud saavad trahvi või pääsevad hoiatusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2008, 13:14
Otsi:

Ava täpsem otsing