25. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mustamäel ja Kristiines hinnas odavamad korterid

Kuna pakkumine ei ole enam oluliselt suurenenud, siis ei ole märgatavalt pikenenud ka müügiperioodid. Müügiks kuluv aeg on otseses seoses hinnaga. Kui hind on mõistlik ja vastab praegusele turuolukorrale, siis kulub ostja leidmiseks keskmiselt kuni kolm kuud.

Maa-ameti andmetel on tehingute arv Mustamäel aastaga kahanenud ca 28%, Kristiines aga veidi enam, keskmiselt 45%. Esimese kvartali jooksul tehingute arv igakuiselt tõusis. Keskmine tehinguhind on aastaga nii Mustamäel kui ka Kristiines langenud ca 15%. Mustamäe ja Kristiine järgivad üldist turutrendi, kuna ka Tallinnas tervikuna on keskmine tehinguhind võrreldes aastataguse ajaga langenud umbes 14%.

Siiski võib öelda, et nõudlus vanade korterite järele on suurem, sest hind on vastuvõetavam. Magalapiirkonnad on peamiseks hüppelauaks noortele inimestele aga ka peredele, kes alustavad iseseisvat elu või ostavad oma esimese korteri. Hinnad on langenud sedavõrd, et noortel on võimalik vajaliku summa ulatuses pangast laenu saada, kuigi peavad oma vanemate korteri või maja laenu lisatagatiseks panema.

Jätkuvalt peetakse ka hinnaläbirääkimisi. Protsess ja selle tulemus on erinev sõltuvalt konkreetsest korterist ja hinnast. Tavaliselt teeb ostja oma pakkumise ja müüja vastab sellele omapoolse pakkumisega ning seejärel leitakse poolt rahuldav kompromiss. Juhtub ka nii, et ostja ei tingi üldse, kuna korter väga meeldib ja hind on juba alguses vastuvõetav.

Mustamäe eelistatumad piirkonnad on need, mis asuvad linnale lähemal või on parkide läheduses. Hinnatumate kohtadena võiks välja tuua Siili piirkonna ja Sütiste tee. Kristiines on hinnatud eramajade piirkonna lähedal väiksemates kortermajades paiknevad korterid. Mustamäel on madalamalt hinnatud Kadaka tee ja Akadeemia tee korterid, samuti Vilde tee lõpus asuvad korterid. Peamisteks põhjusteks kaugus kesklinnast, Kadaka teel kehvem infrastruktuur ja Vilde teel ka elamute kõrge vanus. Kristiines on madalaimalt hinnatud Seebi tänava ja Järve piirkonnas asuvad korterid.

Ka uutes arendustes on hindasid alandatud ja mõne projekti puhul kuni 30%. Hindade alandamine on Mustamäel mõjunud väga hästi - Mäepealse elamutes on peale hindade langetamist oluliselt rohkem tehinguid tehtud ning vaid paarkümmend korterit on alles. Kristiines on uusarendustes hindu samuti alandatud, kuid korterite väikse mahu tõttu on ka hinnalangus olnud väiksem. Mustamäe uutest korteritest on vabad umbes 40%, Kristiines 30%.

Autor: Kristjan Reinoja

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt