See ei lõppe enne, kui paks leedi laulab

Tarvo Vaarmets 26. mai 2008, 00:00

Võib-olla tõesti tähendab maaklerite ja pankade 379 miljardi dollari suurune varakaotus, et teist sama palju enam ei tule. Selle väite peale aga aktsiaid, eriti finantssektori aktsiaid, ostma hakata tundub küll nagu leegitsevasse majja rahapaki järele hüppamine - võid mõnede põletushaavadega raha kätte saada, kuid tõenäolisem on, et lisaks kõrvetusele saad hoopis peotäie paberitükke ja hunniku tuhka.

Suured hoobid on vastu võetud, alles on valus ja paranemiseni läheb veel aega. Eelmisel nädalal teatas Šveitsi suurpank UBS, et plaanib kaasata 15,5 miljardit Šveitsi franki ning seda olemasolevatele aktsionäridele turuhinnast pea kolmandiku võrra odavamalt väärtpabereid müües. Mida võiks arvata kaubast, mis alla hinnatakse? Parim enne on möödas? See näitab, kuivõrd hull on olukord rahaturul, milliseid meeleheitlikke pingutusi tehakse, et ettevõttesse raha sisse tuleks.

Sarnaseid, kuid veel suuremate allahindlustega aktsioone korraldasid ka Royal Bank of Scotland ja Bradford & Bingley. Kas neist süstidest piisabki? Kapitali kaasamine muutub üha keerulisemaks. Ja kui raha lõpuks enam ei saada, kohustusi täita ei suudeta, tuleb pankrot. Nii hulluks asjalood loodetavasti siiski ei arene, vähemalt suuremate ettevõtete puhul.

Analüütikud sörgivad toimuval sabas ning on hakanud finantssektorisse isegi vaatamata väga suurtele aktsia hindade kukkumisele pessimistlikult suhtuma. Eelmise nädala lõpus muutis Ladenburg Thalmanni analüütik Richard Bove investeerimispankadele Merrill Lynch ja Lehman Brothers antud neutraalse soovituse müügisoovituseks.

Standard ja Poor's 500 indeksisse kuuluvast 92 finantsettevõttest oma tulemused avaldanud 88. Kasum langes lõppenud kvartalis keskmiselt 86%.

"Maaklerfirmade aktsia käsi käib sel suvel kehvasti," kirjutas Bove oma analüüsis ning lõikas ka hinnasihid tublisti madalamaks.

Merrill Lynchi analüütik Guy Moszkowski tõmbas aga Lehman Brothersi teise kvartali kasumiprognoosi eelmise nädala lõpus 93% võrra alla. Tema kolleeg Susan Roth Katzke Credit Suisse'ist muutis samuti senise 67sendise kasumiootuse Lehmani aktsia kohta hoopis 60sendiseks kahjumiprognoosiks.

Nendest drastiliselt muutunud numbritest võib välja lugeda, et ka analüütikud ei tea endiselt päris täpselt, mis tegelikult toimub, kui suur on käimasoleva finantskriisi mõju ja kui kaua see maaklerite ja pankade tulemusi survestab. Seetõttu on praegusel ajal finantssektori aktsiatele panustamine äärmiselt kõrge riskiga mäng.

Teiselt poolt võiks aga toimuvat kindlasti eemalt jälgida - kuidas maaklerid ja pangad hakkama saavad, milliseid tulemusi näitavad ja kuidas aktsiate hinnad liiguvad ning olukorra rahunedes, sogase vee selginedes, mõnele suuremale ja tuntumale finantsettevõttele panustada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing