ÄP fototoimetus • 26. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kutse lõpumüügile

Mis päästab Eesti ehitusturu? Või on seda üldse vaja päästa? Leheveergudelt võime lugeda vastakaid sõnumeid.

Kinnisvara hinda kukutatakse oksjonitel päevade ja tundidega, osalt on hind langenud lausa kolmandiku võrra. Aga ostjad ei kiirusta. Analüütikud on arvanud, et juba valminud elamispindadele ostjate leidmine võib võtta aega paar aastat.

Aga kõrvuti teateiga pankrotiohust ja seismapandud arendustest kuuleme uutest avatavatest tehasehoonetest ja laienevast tootmisest ning ekspordist. YIT Ehitus alustas uue korterelamute arendusprojektiga ning loodab valmivad korterid müüa kiiresti maha ilma erilisi turundusnippe kasutamata.

Arendajad peavad olulisimaks õigete valikute tegemist ja ökonoomsust tegutsemisel. Aga millest peaksid lähtuma ehitajad ja materjalitootjad?

Äripäev leiab, et ka kõige täbaramast olukorrast on alati väljapääs. Nüüd juba ilmselgeid ja ulatuslikke tagajärgi paljastava majanduslanguse tingimustes on mõned lihtsad vahendid ja teostatavad ideed, millega ettevõte saab oma olukorda parandada. Äripäev pakub alljärgnevalt välja viis võtet.

Eksport. Ekspordiga tegelemine jäi buumi ajal tõenäoliselt unarusse. Kui avatud on uusi tehaseid ja laiendatud tootmist, on eksportturu leidmine ellujäämiseks hädavajalik. Muuseas, EAS jagab sel aasta välja üle 50 miljoni krooni eksporditoetusi.

Teiseks, keskenduda tuleks põhitegevusele. Ehitaja ehitagu, tootja tootku ja arendaja arendagu. Ajad, kui kõik tegelesid kõigega, on möödas. Ühelt poolt võib erinevate kõrvaltegevustega flirtimine näida riskide hajutamisena, ent üha enam on taas au sisse tõusmas meisterlikkus ja kvaliteet.

Koondamine. Ressursside haldamisel on vaja säilitada kaine talupojamõistus ka siis, kui see puudutab inimesi. Õigel hetkel tehtud koondamine võib päästa ettevõtte. Neljas pääsetee on fookustamine kvaliteedile. Tee vähem, aga tee hästi - ellu jäävad need ettevõtted, kelle töö tulemusele saab kindel olla.

Ja veel, nii tootja kui ka teenusepakkuja peavad olema valmis hindu alandama ja kavandatust odavamalt müüma. Iga lõpp on millegi uue algus. Iga buum on uue buumi algus. Möödunud ehituspalavik tõi aga kaasa ka sellised uued tegevusalad nagu uue maja renoveerimine ja vigade lappimine.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt