Anne Oja • 26. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Venemaa sobib paremini pikemaks investeeringuks

Hansapanga privaatpanganduse investeeringute juht Artjom Vakulenko selgitas, miks Hansapanga kvartaliaruanne manitseb Venemaale investeerides ettevaatlik olema, aga fondijuht Jelena Fedotova soovitab Venemaa aktsiatesse investeerida.

Tema sõnul võivad privaatpanganduse investeerimisspetsialistid ja varahalduskolleegid asju natukene erineva nurga alt kommenteerida. "Privaatpanganduse portfellijuhid vastutavad kliendi kogu portfelli eest ning seetõttu tehakse kõik soovitused või kommentaarid varade hajutamise kohta globaalselt seisukohalt, arvestades erinevaid regioone, turge ning varaklasse. Hansa Venemaa aktsiafondi juht loomulikult lähtub ennekõike Venemaa turu enda perspektiividest ning muud investori paigutused teda väga ei puuduta. Piltlikult öeldes ühed räägivad tordist, teised vaid torditükist," kommentaaris Vakulenko.

"Venemaa on tugeva majanduspotentsiaaliga riik ning pikaajalised investeeringud sealsele aktsiaturule on täiesti õigustatud. Kuid lühiajalises perspektiivis, globaalse majanduskasvu jahtumise kontekstis on olemas teatud riskid, näiteks võimalik nafta hinna langus, millest tahtsime eriti riskitundlikke investoreid teavitada," rääkis Vakulenko.

Aripaev.ee palus investeerimispankur Rain Lõhmusel võrrelda investeerimist Araabiamaadesse ja Venemaale. Lõhmus ütles, et Pärsia lahe äärsetes riikides teevad võimud välisinvestoreile rohkem kitsendusi kui Venemaal, ent suurim takistus on elektrooniliste kauplemissüsteemide madal arengutase.

"Sarnasus tuleneb sellest, et mõlemad piirkonnad on tooraine- ja energiarikkad, kuid Pärsia lahe ääres on energia osakaal suurem. Ainuüksi Saudi Araabia müüb sama palju naftat kui Venemaa," selgitas Lõhmus. "Erinevus tuleb suurusest. Pärsia lahe riigid on väiksemad ning USA majandusliku ja sõjalise kaitse all. Poliitiline süsteem on ka pisut erinev, Araabiamaades on levinud absoluutne monarhia."

Küsimusele, kust on oodata suuremat tootlust, vastas Lõhmus: "Olen optimistlikum Pärsia lahe piirkonna suhtes."

Lõhmus märkis, et Venemaa-sugustes suurriikides võib alati leida väärtpabereid, mis pakuvad ülikõrget tootlust. "Mugavam investor võiks aga kalduda Pärsia lahe riikide poole," rääkis ta.

"Ühest lahendust pole," ütles Lõhmus aktsiatesse ning fondidesse investeerimise kohta. "Soovitan kahe kolmandiku ulatuses kasutada fonde ja põnevuse tekitamiseks võib osta ka mõne aktsia.

Eraisikuna pole Lõhmuse sõnul Pärsia lahe äärseid aktsiaid praktiliselt üldse saada ja hinnad algavad kõrgelt.

Venemaal on sisenemisbarjäärid oluliselt väiksemad, märkis Lõhmus, kuid ka seal ei vasta elektroonilised kauplemissüsteemid välisinvestori vajadustele. Ühe tehingu sooritamiseks tuleb kasutada mitut vahelüli, mille käigus iga abiline käe investori rahakotti ajab.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt