Siim Sultson • 27. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Häälestamata liikumisandur tembeldab kõik varasteks

"Väliliikumisandurite paigaldamisel tuleb jälgida, et nende valvatav ala ei kataks üldkäidavaid kohti," hoiatab valvesüsteeme turustava GSMvalve OÜ juhatuse liige Risto Eelmaa muutmast prügivedajat või postiljoni valehäire vallandudes vargaks.

Eelmaa paneb majaomanikule südamele, et andurite tööpiirkonda ei varjutaks ette pargitud auto, talvine lumehang ega haljastus.

Caesari Turvateenistuse ASi peainsener Aleksander Paal aga peab selliste juhtmeteta andurite miinuseks seda, et need võivad hakata häiret andma ka langevate lehtede või isegi hommikuse hõljuva udu pärast.

Pealegi ei näe ta sellist liiki andurite probleemidele muud lahendust, kui tihedamat häälestamist ja valehäiretega leppimist. Ühe soovitusena toob ta välja ka andurite sagedasema hoolduse, mis meie niiskes ja porises kliimas on möödapääsmatu.

Hoopis paremaks lahenduseks peab ta maa-alusel kaablil põhinevat liikumisandurite süsteemi, mis reageerib kindla massiga pealeastumisele või ka värava liigutamisele.

Infrapunaanduri kaitseks astub välja CCK valvesüsteemid OÜ tegevdirektor Eduard Suvorov, kelle kinnitusel saab kasutada ka nn loomakindlaid andureid, mis reageerivad kehadele massiga alates 25 kilogrammist. Seega läbi õue jalutavad koerad ja kassid ei peaks valehäireid põhjustama.

Paali tõdemusel on väiksematel, kuni paarituhande ruutmeetrise pindalaga õude valvamiseks ikkagi otstarbekamad infrapunaandurid, suuremate puhul tuleb lõpuks odavam maa-alune kaabel.

Andurid saab paigaldada ümber maja seintele nii, et nende 90kraadised töösektorid moodustavad ümber hoone olevale õuele valvatava ala. Seda saab täiendada ka andurite paigaldamisega hoovis asuvatele postidele. Nii moodustuv ala ei lase vargal hoonele vaikselt lähenedagi. Paal peab eramu ümbruse valve tõhusaks miinimumiks nelja andurit.

Osa infrapunaanduritega süsteeme annavad omanikule SMSiga teada, kui aku vajab vahetamist. Aku eluiga on Eelmaa seletusel kuni poolteist aastat.

Aku vahetamisega saab hakkama igaüks. Kuid siis tuleb ka andurid mustusest puhastada, sest mustusest tuimaks muutunud seade enam kaitset ei paku.

Lõpuks tasub teha testhäire, et näha, kas andur ka tegelikult töötab. Keerulisemate süsteemide puhul tasub kord aastas kutsuda hooldustehnik.

Lisaks peaks tagama ka andurite enda turvalisuse, et võõrad ei pääseks neid rikkuma.

Taivo Kutser, Falck Eesti ASi eraklientide tehnilise valve müügijuht

Kogemusest võin öelda, et väliandurite puhul koerte-kasside, lumesaju ja puulehtede tekitatud häireid päris välistada ei saa.

Juhtmevaba süsteem saab tööks voolu anduris olevast akust. Mõelge ise, mis töökindlusest saab meie kliimas sellise lahenduse puhul juttu olla? Külmaga lakkab see valvesüsteem korralikult töötamast. Soovitan välisüsteeme hooldada vähemalt kaks korda aastas, sest meie ilmastikuga määrduvad andurite läätsed kiiresti .

Lauri Liivet, ASi Alarm-Est tootejuht ja müügikonsultant

Paremini töötav lahendus on n-ö maa-alune aiakaabel, mis reageerib pealeastumisele või värava liigutamisele.

Nii saab seda paigaldada ka väravapostide vahelisele alale.

Infrapunaanduritega on alatihti probleemid: küll jääb selle kiirele talvel ette lumehang, küll kasvavad põõsad ette, küll pargitakse lihtsalt auto ette.

Siis aga on seadme valveala katkestatud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt