Leiutaja loodab piimhappebakteri laialdasemat levikut

ÄP 28. mai 2008, 00:00

Aripaev.ee lugejate küsimustele vastas eile Lactobacillus fermentum ME-3 avastaja Epp Songisepp.

Kuidas Te jõudsite Lactobacilluse bakteri avastamiseni? Kas Tere tellis selle?

Ei, tööstus seda ei tellinud. Põhimõtteliselt on muidugi võimalik ka nii, et tööstusel on soov ja nad tellivad uuringu. Samas on selline tellimustöö otsinguline, aeganõudev ja võimalik ka, et ootamatute tulemustega.

L. fermentum ME-3 isoleeriti aastase terve Eesti tüdruku seedetraktist Eesti ja Rootsi laste seedetrakti mikrofloora võrdleva uuringu käigus Tartu Ülikooli Mikrobioloogia Instituudi laboratooriumis. Järgnevate teadusuuringute käigus selgitati välja, et ME-3 omab kõrget antimikroobset aktiivsust toidu kaudu levivate patogeenide suhtes ja lisaks ka tugevat antioksüdantset aktiivsust.

Kas uurimustöö kuulub kõikidele tööstustele kasutamiseks riigi raha eest või on tellimustöö?

Uurimustöö ei kuulu kõikidele tööstustele. Kui uurimustöö tulemused on patenteeritud, siis on patendil lisaks autoritele ka omanik. ME-3 puhul on omanik Tartu Ülikool. Patendi omanik otsustab, kellele leiutise kasutamisõigus litsentseerida. Sõlmitakse litsentsileping, mille alusel kasutaja (näiteks tööstus) maksab litsentsi kasutamise õiguse eest tasu. Praegu on Eestis Lactobacillus fermentum ME-3 kasutamiseks litsentsileping sõlmitud ainult Tere ASiga.

Kas bakterit Lactobacillus saab kasutada ainult piimatoodetes või saab näiteks ka vorsti tervislikumaks muuta?

Huvitav mõte! Kui ilmub huviline tööstus, miks mitte? Laktobatsille, sh probiootikume kasutatakse ka lihatoodetes, näiteks salaamis.

Kui palju maksab selle bakteri tootmine?

ME-3 toodab tööstusele ette üks firma Itaalias. ME-3 jõuab tööstusteni lüofiliseeritud pulbrina. Protsess on rutiinne, nagu paljude teiste juuretiste ja probiootikumidegagi. Kui palju konkreetselt selline protsess maksab, on minul teadmata.

Miks tegelete sellise alaga? Kas see on rahaliselt ka tulutoov?

Miks tegelen? Huvitav on! Tulutoov? Jõukaks saamiseks on teised tegevused.

Millal te leiutate ME-3 sisaldusega jogurtitele suuremad topsid?

Selle küsimuse peaksite adresseerima Tere ASi tootearendusse. Kontaktid leiate firma koduleheküljelt või toote sedelilt.

Kas kõik leiutised on sihikindla töö tulemus või on ka teise töö käigus juhuslikult sündinud?

Tõenäoliselt on võimalik eesmärgipärane leiutamine. Samas on suur hulk põhjapanevaid leiutisi-avastusi tehtud n-ö kogemata. Näiteks penitsilliini toime avastamine. Avastusele järgneb aga loomulikult juba sihikindel ja suunatud uurimistöö.

Kuidas naisleiutajaid mõjutab majandustsükkel? Kas majanduslangus annab ka teile ennast tunda?

Leiutamisele konkreetselt võib majanduslangus mõjuda eelkõige finantsilisest küljest. Loometegevusele otseselt see ilmselt ei mõju. Ma ei ole majandusteadlane ega oska seetõttu majanduse elujõulisust prognoosida. Loomult olen optimist ja ei arva, et oleks otstarbekas iseennast liigse närveerimisega kahjustada.

Mida uut ja revolutsioonilist olete praegu uurimas ja avastamas?

Kahjuks ei tohi seda enne õiget aega avaldada. Kannatada tuleb ehk selle aasta lõpuni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing