30. mai - mõne ärimehe mihklipäev

ÄP 29. mai 2008, 00:00

Saabunud allahindluste aeg teeb korrektiive Eesti ärimeeste kalendrites. Nii mõnelegi kipub rahva ajaarvamise kajastuses sügisel oma kindla paiga leidnud mihklipäev nüüd, kevadel, kohale jõudvat. Näiteks kinnisvaraärimees Märt Vooglaiule võib see päev koita 3. juunil. Tallinna börs teatab siis, kas tema Manutendi võlakirjad pääsevad börsile või mitte. Oleneb Vooglaiust - kas ta täitis börsi esitatud lisatingimused või mitte.

Veel varem - homme - võib see saatuslik päev saabuda kommi- ja piimavabrikandi ametist priiks soovivale kinnisvara- ja meediaärimees Oliver Kruudale. Või siis suurinvestor Indrek Rahumaale. Aga kumb neist siis tegelikult 30. mai oma ärikalendrisse mihklipäevana kirja paneb, polnud eile veel päris selge. Võib-olla mõlemad.

Oliver Kruuda on oma uued ärid, aga peamiselt meedia, püsti pannud lootuses müüa hea hinnaga Kalev ja Tere Indrek Rahumaa firmale.

Kruuda jaoks oli tegemist hea tehinguga - leidis firmadele ostja nii-öelda tippajal, mis lubas tal korralikku hinda küsida. Kruuda on tehingu ootuses võtnud suurelt laene ja need ulatuvad pea sama summani, mida ta ootab Rahumaalt Kalevi eest.

Siiani ikka Kalevi suuromanik Kruuda oleks omadega mäel, kui homme löödaks tehing lukku - Rahumaa peab kokkuleppest kinni ja maksab Kruudale kauaoodatud raha ära.

Kui tehing jääb vinduma, pole Kruuda lootused lõplikult purunenud, kuid ka edasi tiksuv viivis (8 protsenti aastas ehk umbes 40 000 krooni päevas, praeguseks kokku siis pealt miljoni võrra on Rahumaa pidanud oma kukrut kergendama) tema olukorda eriti ei päästa - Kruuda on sunnitud halval ajal müüki panema muu vara. Kui tehing jääb katki ja Rahumaa ei maksa, on Kruudal vesi ahjus.

Rahumaa kohta ütleb tehingu venitamine üheselt, et ärimehel pole lihtsalt raha. Lõi käed kõrgajal, nüüd peab maksma liialt kallist hinda. Mida rohkem tehinguga venitab, seda kahjulikumaks see talle endale kujuneb.

Eelmisel aastal sahistati, et mees loodab Poolas rõivaäri müüki panna, aga sellisest tehingust pole midagi kuulda olnud. Võib-olla lootis Rahumaa just sealt saadava rahaga osta ahvatlevama kommi- ja piimaäri, aga see on toimetuse puhas spekulatsioon.

Tehingu venimise rekord on igatahes löödud. Ja kasuks ei tule see ei Kruudale ega Rahumaa mainele. Enim on aga kahju, et kannatab Kalevi kaubamärk - eestlaste tuntumaid kaubamärke üldse.

Kruuda, Rahumaa, Vooglaid ja teised nende saatusekaaslased lasksid end pimestada edukatest aegadest ja nüüd maksavadki selle eest kallist hinda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing