Põllumehed: Ligi ei tunne Eesti maksuseadusi

Mariliis Pinn 28. mai 2008, 20:35

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Jürgen
Ligi sõnul ei tule Eestis mootorikütuse aktsiisimaksu langetamine kõne allagi,
sest see on niigi Euroopa Liidu miinimumi tasemel.

Selline väljaütlemine viib hämmingusse Eesti Põllumeeste Keskliidu (EPK), kus on juba mitu aastat selgitatud vajadust põllumajandusliku eridiislikütuse aktsiisi alandamiseks Euroopa Liidu miinimumi tasemele, teatas liit.

Täna maksavad põllumehed diislikütuse eest aktsiisi 960 kr 1000 l kohta, Euroopa Liidu poolt lubatud miinimumtase on aga 330 kr, seega on Eestis kehtestatud aktsiis ligi kolm korda suurem Euroopa Liidu miinimumi tasemest. Hinnanguliselt kaotavad meie põllumehed, kellel on võrreldes ühenduse vanade liikmesriikidega ligi kahe miljardi kroonine investeeringuvajak, aastas 100 mln krooni.

Enamus ühenduse liikmesriike toetavad oma põllumehi ja viinud põllumajandusliku diislikütuse aktsiisi Euroopa Liidu miinimumi tasemele või kompenseerivad põllumeestele aktsiisi vahe.

EPK on põllumajandusliku eridiisli küsimuses pöördunud korduvalt mitmetesse instantsidesse sh rahandusministeerium ja riigikogu maaelukomisjon, kuid siiani tulemusteta. Vaid Riigikogu maaelukomisjon mõistis probleemi tähtsust ja on tellinud vastavasisulise uuringu.

Järjest suurenevate kütusehindade taustal on Eesti Põllumehed ebavõrdses konkurentsis teiste ühenduse liikmesriikide farmeritega, mis mõjub ka toiduainete hindadele Eestis.

Põllumehed on nõutuses: kas riigi rahandus- ja maksupoliitikat suunava riigikogu komisjoni esimees eksis sellist avaldust tehes või pole ta kursis Eesti maksuseadustega.

EPK liikmed toodavad 80% Eesti toidust ja tarbivad sama palju ka põllumajanduslikust eridiislikütusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2008, 20:33
Otsi:

Ava täpsem otsing