Lemmi Kann • 28. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Krokodillide eilne koosolek kärpekokkulepet ei sõlminud

Ainuke number, mida valitsus täna 2009-2012 riigi eelarvestrateegia vastuvõtmisel kasutada saab, on seesama 10 miljardit krooni. Eile pidid koalitsioonierakonnad kuuepäiseks krokodilliks ristitud töörühmale esitama oma ettepanekud, milliste kärbete ja valimislubaduste edasilükkamisega 10 miljardi suurune kärbetelimiit täis saadakse.

Komisjoni liikmete kinnitusel ettepanekud nende ette lauale ka jõudsid ning suuri üllatusi ei olnud, kuid põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi sõnul ei sündinud kokkuleppeid ka seekord ning jutti millelegi alla ei tõmmatud.

Töörühma juhatav Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi ütles, et kuigi mitmes punktis on erakondade ühisosa kindel, ei saa numbritest rääkida, kuni kogu kärpekomplekti pole kokku saadud. Seni on jõutud põhimõttelisele üksmeelele riigiasutuste tegevuskulude ja palgafondi kokkutõmbamises, alustamata investeeringute edasilükkamises ja mõnede maksusoodustuste ümbervaatamises. Ligi sõnul lepiti kokku, et enne jaanipäeva peavad krokodillid oma töö vilja lauale panema.

Aeg surub aga tagant, sest osad vajalikke käike nõuab seadusemuudatusi ning sotsiaaldemokraadi Eiki Nestori hinnangul läheb töörühmal nüüd kiireks. "Me peame juuni keskpaigaks hakkama saama, muidu on keeruline riigieelarvet koostada, kui poliitilised otsused on langetamata," ütles Nestor. Seadusemuudatused tuleb esitada enne eelarvet ehk septembriks, seega tuleb riigikogul suvel usinalt tööd teha. Lisaks tuleb arvestada, et kõik töörühma pakutud valusad muudatused ei pruugi riigikogu heakskiitu saada.

"See on kõikidele erakondadele ainult hea, kui ebaotstarbekad kulud kokku tõmmatakse. Igal järgmisel valitsusel on sellest ainult kergem," märkis Ligi. Tema sõnul kõik plaanitavad seadusemuudatused järgmisel aastal-paaril kokkuhoidu ei too, rääkimata eelarve tasakaalust.

Ligi näeks hea meelega ministeeriumide suuremat osa kärbete väljatöötamise tehnilises pooles. "Me oleme nõus kandma raskete otsuste tegija rolli, aga kõike me ära teha ka ei jõua," möönis Ligi.

Rahandusminister Ivari Padar ütles, et täna kinnitamisele minev eelarvestrateegia ei ole nii täpne kui varasemad ja seda täpsustatakse suve jooksul.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt